Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

На празник Преподобног Симеона Столпника и Сабора српских Светитеља, у недјељу 14. септембра 2014.године, у манастиру Косијерево, у Петровићима код Никшића, одржан је Сабор српских породица у Црној Гори, који се, шесту годину заредом, организују благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Овогодишњи Сабор српских породица у Црној Гори протекао је у знаку обиљежавања стогодишњице почетка Првог свјетског рата.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Молитвено сабрање почело је, како и доликује, Светом Литургијом, коју је у манастиру Рођења Пресвете Богородице, служио јеромонах Арсеније Самарџић, игуман древне светиње. Прослављању празника, посвећеног српским светитељима и просветитељима, одазвале су се, кaо и претходних година, бројне породице из Црне Горе, Србије и Републике Српске.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Наша Света Црква Православна на овај свети дан прославља црквену Нову годину те се по одслуженој Литургији, током које су вјерници у великом броју приступили Светом причешћу, отац Арсеније са вјерним народом помолио за молитвену и Богом благословену Нову годину.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Освештан је и пререзан славски колач, који су поводом славе Удружења, принијели чланови Сабора српских породица у Црној Гори.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Вјерном народу пригодном бесједом обратио се јеромонах Арсеније, пожеливши да Господ Исус Христос свим породицама и дјеци подари много здравља, напретка и љубави.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

У име Организационог одбора Сабора српских породица учеснике сабрања поздравио је проф. Миле Цицмил, предсједник.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Саборовање је настављено у манастирској порти гдје је уприличен пригодан културно-умјетнички програм у којем су учествовали: хор Преподобне мати Ангелине, чланови Братства православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића, женска и мушка пјевачка група КУД „Освит“ из Билеће.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Овом приликом г.-дин Миле Цицмил је проф. Ани Бојић, под чијим руководством дјелује хор Преподобне мати Ангелине из Никшића, уручио захвалницу, коју јој Управни одбор Сабора додјељује за допринос очувању вриједности православне српске породице.

Одржан Сабор српских породица у Црној Гори

Потом је у Црквено-народном дому одржана трпеза братске љубави са које је доброшлицу свима још једном пожелио игуман Арсеније. Он је позвао вјерни народ да у недјељу 21.септембра 2014., на празник Рођења Пресвете Богородице, дођу у манастир Косијерево како би саборно и молитвено прославили храмовну славу ове древне светиње.