Из живота наших парохија

Парохија шавничка и вјерни народ дробњачког краја организовали су, заједно са надлежним парохом свештеником Драженком Ристићем, 6. септембра 2014. чишћење остатака древног манастира Јеловица, који се налази на неколико десетина метара од кањона Невидио.

Из живота наших парохија

"Сабрали смо се и сишли до манастиришта, у нади да ће ово свето мјесто једног дана пропојати црквеним пјесмама. Оно је свједок постојања духовно-молитвеног живота овог простора, а исто тако потврђује неистражено богатство светиња и других објеката у дробњачком крају. Сабрала су се браћа из Пошћења, Комарнице, Косорића, Шавника, Бара и Бијеле, као и племеници из Самобора. Манастириште смо очистили колико смо могли, а надамо се да ће дати драги Бог да га и обновимо", рекао је свештеник Ристић.

Сјутрадан, на празник преноса моштију Светог апостола Вартоломеја служена је Света Литургија на темељима овог манастира.

Из живота наших парохија

Манастир је био посвећен Светом великомученику Георгију, а о његовој историји понешто се зна из народног предања и сачуваних записа. Налази се између села Дужи и Пошћење, испод Жуте Греде на око 870 м надморске висине. Територијално припада селу Дужи, а негдје се спомиње и као манастир Поддужи. Од поузданих извора свједочи један запис из Србуље у Превишкој цркви из 1655, по којем је манастир пострадао од „проклетијех Климената“.

Из живота наших парохија

Други запис, вјероватно из 1718. говори: "Ја грешни Макарије, монах манастира Поддужи, пишем ово писмо знајући да сјутрашње вече нећу дочекати". Вјероватно је манастирско братство знало о доласку Турака, па је монах Макарије оставио овај запис и вјероватно је манастир тада и страдао.

Народно предање каже, да је у доба оснивања манастира Мораче 1252. живио на Пошћењу Орлибан Страхињин Косовчић који је био старјешина дробњачког племена. Њему се приписује оснивање сада порушеног манастира Јеловица. Други аутори оснивање манастира приписују војводи Ђурјану Косовчићу који је предводио Дробњаке у Косовском боју.

Из живота наших парохија

Детаљима из историје ове древне светиње бавиће се и истраживати их стручњаци и археолози када дође за то вријеме и када Господ пошаље своје добре људе да помогну обнову ове светиње, којој, на неки начин, пријети и исељење, јер је у плану градња бране на Комарници и због тога постоји могућност од потапања.

Свештеник Драженко Ристић изражава наду да се то, ипак, неће догодити и да ће са обновом овог манастира оживјети и туризам дробњачког краја, јер прво са чиме се туристи и посјетиоци срећу на излазу из кањона Невидио јесте управо овај манастир који чека да га, уз помоћ Божју, обновимо.