Прослава Светог Саве у Никшићу

Празник Светог Саве, Првог Архиепископа Српског свечано и молитвено је прослављен Светом Литургијом, коју је у Саборној цркви Светог Василија Острошког, служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког.

Прослава Светог Саве у Никшићу

Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, а саслуживали су: протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, свештеник Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма, отац Данило Зиројевић и ђакон др Никола Маројевић.

Послије читања Светог Јеванђеља вјерницима, који су у великом броју присуствовали празничном богослужењу, надахнутом бесједом обратио се јереј Миодраг Тодоровић, говорећи о Светом Оцу нашем Сави, најзначајнијој личности историје наше Свете Цркве.

Прослава Светог Саве у Никшићу

“Свети Сава је, са сигурношћу можемо рећи, био највећа личност ондашње Европе, човјек који је пошао за Богом, остављајући царски двор и све привилегије овог свијета и упутио се у Свету Гору. Света Гора га је родила као правог и европског човјека. Погледајмо дјело Светог Саве, које поред теологије и богословије, чини и његово законоправило, затим манастири, храмови и друго духовно насљеђе, које је настало у његово вријеме и, заиста, нема сегмента, нити иједног дијела људске дјелатности, а да није било присутно у дјелу Светог Саве. Уредио је Цркву и државу по стандардима који се данас именују европским, али европски стандарди у којима је Христос глава, Христос као Истина, пут и живот, а не људско самољубље“, казао је свештеник Тодоровић.

Прослава Светог Саве у Никшићу

Он је истакао да нас слављење Светог Саве обавезује на повратак својим коријенима, односно истинским хришћанским вриједностима и ћирило-методијевском наслеђу, чији је носилац управо Свети Сава.

“Чујемо понекад да је у Црној Гори неко добио награду “Октоих“, највећу награду за достигнуће у просвјети у Црној Гори, а у истој тој школи, којој је припала оваква награда, не изучава се Свети Сава, иако Октоих и Светог Саву повезује исти дух, хришћански, јеванђељски дух, исто ћирило-методијевско наслеђе. Ако је то двоје раздвојено и нијесу једно уз друго, онда је у питању шизофренија, онда је у питању квази Октоих“.

Прослава Светог Саве у Никшићу

“Зато када славимо Светог Саву то нас обавезује да славимо његово дјело, да сагледавамо његов пут, да не изневјеримо његов благослов и да будемо налик на Светог Саву, да покушамо, макар, да се на њега угледамо, јер увијек постоје примјери. Свети Сава је најсавременији човјек у 21.вијеку, није његово дјело прекрила прашина, ни тама иако је прошло, ево, 800 и више година. Сваким даном он све више свијетли, свијетли његов пут, свијетли његов живот, свијетли његово дјело и зато “Не може се град сакрити кад на гори стоји“. Залуд се пали хиљаду свјетила на земљи, да се не упали сунце Небеско земља би била мрак. Са оног свјетила које обасјава све народе, које обасјава сваки кутак, оног свјетила које је сам Христос Бог наш, са Њега је Свети Сава припалио кандило наше вјере и освијетлио наш пут“, истакао је о. Миодраг.

Прослава Светог Саве у Никшићу

Честитајући сабраном народу празник, а славарима крсну славу, свештеник Миодраг Тодоровић је поручио да Свети Сава треба да нам свима буде узор и примјер. Он је пожелио да се Свети Отац Сава „врати“ у црногорске школе како би сва дјеца знала ко је утемељивач нашег школства и просвете. Ако не будемо знали ко је Свети Сава заборавићемо и ко смо ми“, поручио је отац Миодраг и додао:

Прослава Светог Саве у Никшићу

“Смисао Савиног родољубља према роду, према народу, смисао његовог рада на уређењу државе и уређењу Цркве излази, има исходиште у његовом великом богољубљу, јер Свети Сава је, прије свега, био велики богољубац и отуда су тако велики његови плодови и данас, само ако смо дорасли да чистим, отвореним очима гледамо дјело Светог Саве. Да нам није оставио благослов да славимо крсно име, да чувамо своје породице и окупљамо ближње, да наш дом постане мала црква у којој ћемо се радовати, да тога немамо колико бисмо били сиромашни и колико дивљи, колико бисмо били далеко од Бога! То је велики дар Светог Саве и велики благослов Христов“.

Прослава Светог Саве у Никшићу

Освештани су и преломљени славски колачи бројних свечара, а по одслуженој Литургији, уприличена је, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког, традиционална светосавска свечаност за дјецу.

Са пјесмама о Светом Сави, стиховима о Господу Исусу Христу и Пресветој Његовој Мајци, учествовало је 40-ак малишана, полазника школе вјеронауке, коју при никшићком Саборном храму води попадија Јована Зиројевић. За учеснике и сву дјецу присутну на овој свечаности, Црквена општина Никшић обезбиједила је пригодне светосавске поклоне.

Фотогалерија