Прослава Светог Саве у Скадру

Празник Светог Саве, благословима Његовог Блаженства Архиепископа тиранског и цијеле Албаније Г. Анастасија и Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, свечано и молитвено је прослављен и ове године у Скадру.

Свету Литургију у цркви Свете Тројице у Враки код Скадра на дан празника служио је протојереј-ставрофор Радомир Никчевић, а празничном богослужењу, уз бројне вјернике, присуствовали су и представници дипломатског кора у Албанији, амбасадор Србије у Албанији г. Мирољуб Зарић са представницима Скупштине Републике Србије, потом игуманија Жупског манастира мати Ефимија са сестринством и Сенка Дурутовић, предсједник Кола српских сестара из Никшића.

Прослава Светог Саве у Скадру

О значају који Свети Сава има за цјелокупан српски род бесједио је свештеник Радомир Никчевић.

"Свети Сава је био царски син, принц, потом монах, а касније свештеник, па Архиепископ и устројитељ наше Цркве, Светац кога славе Срби у свим крајевима свијета. За нас данашње хришћане важно је да знамо ону његову основну врлину, којом је наш Светитељ постао оно што јесте и чиме смо и ми постали оно што јесмо. Нико из нашег народа никада прије није тако служио свом ближњем и није приложио такву жртву као што је Свети Сава. На њему се, зато, испунило оно што каже Господ: "Ко хоће да буде први нека свима служи".

Прослава Светог Саве у Скадру

"Велика је жртва нашег Светитеља и велика љубав нашег Чудотворца да се у овој земљи, у којој смо мислили да се, послије 1937. године, више неће помињати име Светог Саве, ни име Господње, ево, хвала Богу, доживјели смо да овдје, на овом мјесту, послије толико година, прослављамо, Светог Саву. По томе се види колика је његова моћ", казао је, поред осталог, отац Радомир.

Како је Свети Сава школска слава, овом приликом, одржана је, трећу годину за редом светосавска дјечија академија, коју су припремили полазници курса српског језика у Скадру са професором Светозаром Ћираковићем и дипл. теологом Александром Вујовићем.

Прослава Светог Саве у Скадру

Након причешћа вјерника дијељени су пригодни поклони, које су, за дјецу учеснике академије и све присутне малишане, припремиле мати Ефимија и Сенка Дурутовић. Радост празника увеличана је и чином крштења, а нови чланови Цркве Божије постали су Александар и Сара-Јована Томашевић. Након Литургије, у којој је пјевао црквени хор Преподобне мати Ангелине из Никшића, а којим диригује проф. Ана Бојић, припремљен је свечани програм и братска трпеза љубави. Домаћини прославе Савиндана били су Удружење "Морача-Розафа" и братство Свети Јован Владимир у чије име су захвалили предсједници Павле Брајовић и Симо Ајковић.