Празник Света Три Јерарха молитвено прослављен у манастиру Косијерево

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 12. фебруара, на празник Света три Јерарха, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Косијерево у Бањанима код Никшића.

Преосвећном Владици Јоаникију у Светој Архијерејској Литургији саслуживало је свештенство Епархије будимљанско-никшићке: јеромонах Јефтимије, старјешина Саборне цркве Светог Василија Острошког у Никшићу, јереј Миодраг Тодоровић, јеромонах Арсеније, сабрат косијеревске свете обитељи и ђакон Остоја Кнежевић.

Празник Света Три Јерарха молитвено прослављен у манастиру Косијерево

Света три Јерарха, велики празник Цркве Божије, сабраном народу честитао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, говорећи о овим проповједницима ријечи Божије, који су, како је казао, сачували Цркву Божију од јереси и лажних учења. Господ их је умудрио, дао им да науче свјетске науке, али су учили науку и истину Божију, и тражили свјетлост не људског разума, него Божанску свјетлост која просвећује умове, срца, цијелу творевину. То је она Божија свјетлост која се излила на Апостоле када се Господ Исус Христос преобразио на гори Таворској, казао је у својој бесједи Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Празник Света Три Јерарха молитвено прослављен у манастиру Косијерево

"Међу свим Светим Оцима до дана данашњег најистакнутији су велики Јерарси Василије, Григорије и Јован, зато их Црква прославља заједно. Василије и Григорије бјеху савременици, браћа по духу и рађаху на истом дјелу Божијем. Они су у то вријеме сачували Цркву од разних погубних јереси, раскола, лажних учења која раздиру тијело Цркве. Светом Василију и Григорију Бог је дао мудрост, силу ријечи, силу дјела, храбрости и жртвености за Цркву Божију, те су сачували стадо Христово од великих опасности и раздора."

Њихов настављач био је Свети Јован Златоуст, човјек просвећеног ума, а у по нечему, још одлучнији и ревноснији од њих. Свети Јован Златоуст је изобличавао црквене личности, цареве, владаре који су били хришћани, али склони моралним и духовним падовима.

Празник Света Три Јерарха молитвено прослављен у манастиру Косијерево

"Свети Јован, као и Свети Јован Крститељ, није штедио оне који су били лош примјер и давали хришћанима повод за саблазан и погубан пут. Свети Јован Златоуст, као проповједник истине и правде Божије, проповједник имена Христовог, био је проповједник правог, истинитог живота у Цркви по Христу Господу Спаситељу нашем. Он је, ваистину, био Христов Архијереј, нови Апостол Христов кога је Бог послао у овај свијет. Њих тројица су, послије Светих Апостола, највећи ослонци у Цркви Божијој нама свештеним лицима до дана данашњег", бесједио је Преосвећени Владика.

Остале су сачувана тумачења Светог Писма, бесједе и ријечи Светих Јерараха Василија, Григорија и Јована Златоустог. Читајући њихова Света житија, рекао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, можемо много да научимо о томе како ваља живјети по Христу и у Христу у Цркви Божијој, како треба чувати нашу Свету вјеру, како се Богу молити, како се за своје и спасење својих ближњих борити. У свему томе они су нам примјер за сва времена.

Празник Света Три Јерарха молитвено прослављен у манастиру Косијерево

"Када читамо житије Светог Јована Златоустог видимо живот по вјери, живот јеванђељски. Он је следовао оној ријечи Божијој, када је Господ рекао својим ученицима Ко хоће са Мном да иде, нека узме крст свој и иде за Мном. То је пут страдања, а Црква је увијек на крсту, јер се истина Христовог дјела и науке Христове не може лако посвједочити, него се свједочи ријечју, дјелом и животом, а многи то посвједоче и својом крвљу. Свети Јован Златоуст је био прогоњен у овом свијету, али је остао до краја прави и истинити свједок Божији. Зато га је Бог прославио, зато га је Црква прославила, јер се за Њену чистоту борио. За њену истину, за име Божије се борио до краја, страдајући и свједочећи Јеванђеље Христово ријечју, дјелом и жртвом", рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Након Светог богослужења, у којем је један број вјерника приступио Светом причешћу, празнично заједничарење настављено је уз братску трпезу љубави.