Почео циклус савремених руских филмова у Никшићу

Пројекцијом филма "Адмирал" Андреја Кравчука, која је у четвртак, 10. фебруара одржана у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког почео циклус савремених руских филмова, који ће у Никшићу трајати до 4. марта.

Циклус савремених руских филмова изазвао је велико интересовање поклоника филмске умјетности, који су прве вечери, на пројекцији филма "Адмирал", до последњег мјеста испунили салу Црквено-народног дома Светог Василија Острошког. У име никшићке Саборне цркве, иницијатора пројекција, обратио се јеромонах Јефтимије (Шкулетић), старјешина Саборног храма, који је казао да се циклус руских филмова организује под називом "зимски биоскоп" са жељом да се Никшићани сјете оних времена када се, током зимског распуста, на телевизији гледао школски, образовни програм и веома квалитетни, пробрани филмови.

Почео циклус савремених руских филмова у Никшићу

"За ову прилику направили смо избор од седам савремених руских филмова, јер, руска остварења представљају новину у филмској продукцији. Препознатљиви су по својој тематици и односу према егзистенцијалним питањима, као што је љубав, слобода, смрт, страх, страдање, патња. Патња у руским филмовима има смисао, јер је то патња која настаје из жртвовања за другог. И однос према природи и љубави суштински је другачији од тога како ова питања третирају филмови западњачке продукције. Природа, као и стваралаштво, љубав према Богу, дјеци, људима исказује се у заједници са другима", рекао је јеромонах Јефтимије.
Он је додао да је квалитет савремених руских филмова, попут остварења Никите Михалкова, препознат на престижним филмским фестивалима, гдје се овјенчавају наградама и признањима критике и публике.

О филмовима које ће током зимског биоскопа моћи да погледа никшићка публика говорио је редитељ Радисав Јеврић. Пројекције ће се организовати сваког понедељка и четвртка у 19 часова.

Почео циклус савремених руских филмова у Никшићу

"Адмирал" је 2008. године режирао Андреј Кравчук, један од најбољих и најталентованијих руских редитеља. Кравчук је завршио Институт за филм и телевизију у Санкт Петербургу 1997. године, након што је претходно, на Лењинградском државном универзитету, завршио студиј математике и механике. Добитник је више награда и признања на међународним филмским фестивалима, а филм "Адмирал" је проглашен једним од најбољих остварења савремене руске кинематографије. Радња овог филма смјештена је у период од 1916. до 1920. године и говори о судбини и необичној љубави поморског научника, касније легендарног руског адмирала Александра Колчака, вође Бијелог покрета и врховног команданта Русије. "Адмирал" је доживио огромну популарност у Русији, али је отворио јавну расправу и заталасао "чуваре" октобарског наслеђа, који су филм доживјели као глорификацију царске Русије.