Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј топло дочекан од вјерног народа у Бијелом Пољу, Мојковцу, Пиви и манастиру Жупи

Боравећи у канонској посјети Епархији будимљанско-никшићкој Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј у суботу, 30. јула на празник Свете великомученице Марине – Огњена Марија, топло дочекан од вјерног народа у Бијелом Пољу, Мојковцу, на Жабљаку и у Пиви.

Свету Архијерејску Литургију на празник Огњене Марије у Саборној цркви Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу служили су Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва беранско-андријевичког и бјелопољског намјесништва. Евхаристијско сабрање којим је началствовао првојерарах наше Свете Цркве, окупило је импозантан број вјерног народа, а добродошлицу Патријарху Иринеју, који у нашу Епархију, град Бијело Поље и древни храм – задужбину хумског кнеза Мирослава, долази доносећи мир и благослов Божији пожелио је надлежни Епископ Г. Јоаникије.

“Дошао сам својима, браћо и сестре, својима у Христу, својима у Јеванђељу, својима у Цркви Божијој. Дошао сам својима и радујем се што сте ме овако свесрдно примили. Имао сам и раније прилику да боравим у Црној Гори и упознам овај народ, али се народ из тадашњег и овог садашњег времена битно разликују. Хвала Богу што је тако“, истакао је Патријарх српски Г. Иринеј.

У име Црквене општине Бијело Поље ријечима срдачне добродошлице обратио се Ранко Дамјановић, предсједник.

У пратњи Епископа будимљанско-нишићког Г. Јоаникија и бројног свештенства, Патријарх је са љубављу и топлином дочекан и у Мојковцу, гдје су га испред храма Христовог Рођења поздравили бројни вјерници. Његова Светост је изразио нескривену радост због изградње овог велељепног храма и бројних других цркава на подручју Епархије будимљанско-никшићке, као и због обнове у душама народа који се све више враћа Цркви и својој светој вјери.

“Украсио је храм Христовог Рођења ово мјесто, душе, веру и љубав према Богу и Цркви Божијој, чиме сте показали да сте потомци Свете лозе Немањића, који су подарили све најлепше роду српском“, поручио је Патријарх Иринеј сабраним Мојковчанима, нагласивши да народ чува захвалност према великанима “који су нас водили и Богу приводили и међусобно зближавали“.

“То смо потврдили и у славној Мојковачкој бици у којој је Србија овде нашла спас, јер је братска Црна Гора заложила своје животе да би сачувала свој братски народ“, поручио је Његова Светост Патријарх Иринеј, истичући да су “Срби и Црногорци један народ, једна крв, једна вера, историја, једно свето предање“. Нови храм у Мојковцу, посвећен Христовом рођењу и подигнут у славу јунака Мојковачке битке, према ријечима поглавара наше Свете Цркве, сазидан је у душама и срцима овог народа, чија дјела културе су од непролазне вриједности и препозната у култури читавог свијета.

“Данас нас препознају највише по Пећкој патријаршији, Дечанима, Грачаници и Жичи, по Светом Василију Острошком и Светом Петру Цетињском, по дивном Цетињу које је дало српској историји и култури највеће личности које су нас водиле и изводиле из оних тамних ноћи и доводиле до светих дана православне, хришћанске слободе“, рекао је Патријарх Иринеј.

Након посјете Жабљаку Његова Светост Патријарх Иринеј обишао је у вечерњим часовима манастир Пиву, гдје је уз учешће више стотина вјерника присуствовао вечењој служби, коју су служили јеромонаси Јефтимије, игуман Пивског манастира и Лазар, настојатељ манастира Заграђе.

Посјету Епархији будимљанско-никшићкој Патријарх Иринеј завршио је обиласком манастира Светог Луке у Жупи никшићкој, гдје га је срдачном добродошлицом поздравио велики број окупљеног народа овог никшићког села. Њима је на топлом дочеку и братској љубави захвалио Патријарх Иринеј и благословио их са поруком да чувају своју вјеру, као најдрагоцјенији дар који је Бог оставио сваком човјеку и народу. У част Његове Светости изведен је пригодан културно-умјетнички програм.