Владика Јоаникије богослужио у Саборној цркви у Никшићу

У 17. недјељу по Духовима, на празник Светог свештеномученика Григорија, 13. октобра 2019, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Владика Јоаникије богослужио у Саборној цркви у Никшићу

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво Епархије.

Литургијском сабрању присуствовали су бројни вјерници, међу којима и мноштво дјеце.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика Јоаникије, осврнувши се на ријечи Светог апостола Павла: Браћо, очистимо себе од сваке нечистоте тијела и духа да би творили светињу у страху Господњем. Ове ријечи, казао је Његово Преосвештенство, су апостолски позив хришћанима из оног времена, али и нама данас.

„Кад говоримо о чистоти, код нас се то, углавном, свело на спољну чистоту, али унутрашња чистота је много важнија. Може човјек споља бити неуредан, али је много важније ако има чисто срце, а, опет, човјек може бити споља веома уредан, да изгледа лијепо, а да је унутра нечистота и свако зло“, навео је Епископ будимљанско-никшићки.

Кад знамо да од срца човјековог, од унутрашњег стања зависи његов живот, његова срећа, да ли ће у животу нешто учинити добро или зло, онда, по ријечима Владике Јоаникија, гледано шире, да ли ће се у неком народу догодити велика зла или ће тај народ ићи напријед, зависи од његовог срца.

„Оно што имамо појединачно, то се негдје сабира у цијелом колективу, у цијелом народу и цијелом свијету. Дакле, основни позив: Очистимо себе од сваке прљавштине тијела и духа да бисмо могли служити Господу, о томе говори Свети апостол Павле. Ако у нашем срцу има зла, нетрпељивости, злопамћења, мржње, тјескобе, то је оно што треба, прво, да ријешимо. То је најважније“, поучавао је Владика.

Указао је да се под чистотом тијела и духа подразумијева оно што говори Господ и Свети апостоли - да своје тијело не оптеретимо исувише јелом, пићем и осталим. Данас људи, констатовао је Преосвећени Епископ, не водећи рачуна, допуштају да им се дјеца трују наркотицима, а то зло, упозорио је он, од породице и куће прави чемер и јад.

„Морамо да обратимо пажњу, родитељи нарочито морају да обрате пажњу на то како васпитавају дјецу, да их науче да поштују, заволе светињу, довољно је да их доводе редовно у храм, па ће се светиња брзо дотаћи њихових отворених срца, мисли и душе“, истакао је Владика будимљанско-никшићки.

Поручио је да треба да знамо да обратимо пажњу на своје унутрашње стање, на то како се чисти срце.

„Срце се, браћо и сестре, чисти молитвом, призивањем Свесветог имена Божјег, изгонећи из срца злопамћење, пакост, мржњу, тјескобу, отварајући двери свог бића за Бога и за ближњег. Тамо гдје је мржња, гдје је тјескоба нема мјеста ни за Бога, ни за човјека у том срцу, а тамо гдје је чистота има мјеста, прије свега, за Бога. Бог љуби чистоту, у њој се Он непорочно настањује и освећује душу, а та душа онда може да загрли и прими свакога. Тако човјек почиње да живи како ваља“, рекао је Његово Преосвештенство.

Закључио је да су први хришћани највећи рат водили са собом, са оним што је нечисто у души, у срцу, у мислима. Ту борбу почињали су чишћењем тијела постом, уздржањем, добрим трудом, потом слиједи молитва, незлопамћење, богоразмишљање, богоугађање и остало. Тако човјеков живот, указао је Владика Јоаникије, добија квалитет, а од појединца зависи много.