Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

На празник и успомену Светих мученика Сергија и Вакха, Срђевдан, у суботу 20. октобра 2018, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, са свештенством, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Света Архијерејска Литургија у Ђурђевим Ступовима

Преосвећени Епископ Јоаникије се сабранима обратио архипастирском бесједом о Светим мученицима Сергију и Вакху, које Црква Христова прославља овог дана, а пострадали су у вријеме цара Диоклецијана.

„Прослављајући хришћане из првих времена хришћанства, можемо да се поучимо из њихових примјера, њиховог живота како се живи по вјери, шта је вјера и шта она значи за човјека. Ови Свети мученици, који су се прославили побожним животом, свједочењем имена Божјег, пострадали су за Христа, али су се добро припремили светим врлинама, узрасли, узнапредовали у вјери“.

„Иако су били веома уважени и на важном положају у тадашњој безбожној римској држави, када је дошло вријеме да се покаже каква је њихова вјера, они су заблистали. Одбацили су славу овог свијета, примили крајње понижење, умјесто славе коју су, претходно, уживали добили су пљување, изругивање, понижавање, на крају и мученичку смрт за Христа“, казао је Владика.

Они су то са радошћу поднијели, славећи Господа, уподобљавајући се Његовом Крсту да би се преко Крста уподобили Његовом Васкрсењу и Царству непролазном.

„Показали су се и као чудотворни љекари, свако ко их призива имаће брзе помоћнике у душевним и тјелесним тешкоћама. Зато их наша Света Црква одваја међу Светим љекарима и бесребреницима, као и Свете Козму и Дамјана. Сви они моле од Христа Господа за овај грешни свијет здравље, укрепљење душевно и тјелесно да бисмо могли носити свој крст“, истакао је Владика Јоаникије.

Владика је додао да је култ Светих Сергија и Вакха у давним временима био веома јак и на нашим просторима о чему свједоче остаци великог манастира, светиње Светог Сергија ја Ваха на ријеци Бојани, гдје су били први српски зетски краљеви и владари, Војислављевићи. Касније, у вријеме Светог Саве њихов култ се ширио преко Жиче, па Милешеве, а у доба Косача подигнуто је неколико светиња овим Светим мученицима на подручју државе Косача.

„Да се опоменемо како да водимо рачуна о свом здрављу, прије свега да водимо рачуна о душевном здрављу, које се огледа у нашим мислима, осјећањима, поступцима, јер је много претеженије од тјелесног здравља. Кад је душевно здравље стабилно онда је и душа стабилна, све је благословено, и болести, и муке, и тешкоће које нам долазе, а долазе нам на спасење“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe