На празник Светих отаца Седмог Васељенског сабора

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у 21. недјељу по Педесетници, на празник Светих отаца Седмог Васељенског сабора, 21. октобра 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

На празник Светих отаца Седмог Васељенског сабора

Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира, уз молитвено учешће вјерног народа.

Владика  се сабранима обратио архипастирском бесједом.

Светим тајнама Тијела и Крви Христове присајединио се вјерни народ у великом броју.

Празник Свeтих Отаца седмог Васељенског Сабора

Седми Васељенски Сабор сазвао је цар Константин VI и мајка му царица Ирина. Сабор је одржан у Никеји (гдје и Први Васељенски Сабор 325), у Витинији, у Малој Азији, а против иконобораца. Предсједавајући сабора је био цариградски патријарх Тарасије. Цар и царица нијесу лично били присутни на свим саборским сједницама, већ су на крају били на последњој сједници и потписали су све саборске одлуке. Сабор је одржан у митрополијском храму Свете Софије у Никеји од 24. септембра до 23. октобра 787. године.