Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије боравио је ових дана у Паризу на позив Епископа западноевропског Г. Луке.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Поводом храмовне славе цркве Свете Петке у предграђу француског престоног града, Преосвећени Епископ Јоаникије је, на 20. недјељу по Духовима, 22. октобра 2017, служио Свету Архијерејску Литургију.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Благодарећи љубазности домаћина Владика је, током боравка у Паризу, посјетио нови Руски духовни и културни центар, који је смјештен у близини Ајфелове куле. Састављен је од четири зграде, средишњи дио је катедрална црква посвећена Светој Тројици, а у три околне зграде налазе се културни и образовни центар, административни центар и аудиторијум.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Његово Преосвештенство је обишао и Монмартр или Брдо мученика на чијем врху се налази импозантна катедрала Сен Дени. Свети Денис је постао мученик 270. године, у вријеме страшних прогона хришћана. Глава му је, према предању одсјечена на Монмартру (Брдо мученика). Његов гроб се налази у катедрали, а нешто касније изнад гроба подигнута је мала капела, која је у 5. и 6. вијеку постало мјесто ходочашћа. Временом Свети Денис је постао заштитник Француске. Садашња катедрала Сен Денија почела је да се гради 1140. и данас је једна од најљепших готичких грађевина у Француској.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Током посјете Паризу Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије обишао је и Лувр, један од највећих и најпознатијих музеја на свијету.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Владика је, овом приликом, посјетио и Културни центар Србије, гдје се у кратком и срдачном разговору задржао са проф. др Дарком Танасковићем, амбасадором Србије при Свјетској организацији за заштиту споменика културе (УНЕСЦО).

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Париз

Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је напустио Француску обрадован љепотом храма Светог Саве у Паризу, чије обнова и украшавање, поводом обиљежавања 70 година од оснивања и свештене мисије парохије Светог Саве у престоном граду Паризу, је у току.