Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

Светом Литургијом и благосиљањем славског колача црква Зачећа Светог Јована Крститеља, у никшићком насељу Страшевина, прославио је храмовну славу. Нарочиту радост за ово сабрање чинило је молитвено учешће свештеника и групе вјерника из румунског града Јаши.

Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

Литургију су, на празник Свете првомученице Текле и Михољске задушнице, у суботу 7. октобра 2017, служили гостујући свештеници из Румунске православне цркве: протојереј Николај и протојереј Дан, протојереји Петар Крговић, парох граховски, Велимир Јововић, надлежни парох. По благослову Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија и Архиепископа Јашија Митрополита Г. Теофана побратимили су се парохија страшевинска и Светих мученика Бранковена из Јашија.

Група вјерника и свештеника из Јашија, града у сјевероисточном дијелу Румуније који је сједиште Митрополије Молдавије и Буковине, и у коме почивају мошти најпоштованије светитељке православља, Преподобне мајке Параскеве – Свете Петке, посјетили су, први пут, Епархију будимљанско-никшићку поводом прославе храмовне славе.

Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

Сабране вјернике и браћу у Христу из Румунске православне цркве, пригодном бесједом, поздравио је свештеник Велимир Јововић.

„Браћо наша, који сте нам дошли у посјету из далеке Румуније, далеке територијално, али блиске вјером, срцем и душом нашом, ми православни хришћани припадамо једној великој породици, а глава те породице јесте сам Господ Исус Христос Који је дошао с Неба на земљу, Он безгрешни узео све наше гријехе, и узима их увијек, пере их својом божанском љубављу, својом крвљу, својим сузама, својим трновим вијенцем, својим Часним Крстом и даје нам обавезу да будемо Његови, али, не само на ријечима, него дјелима“.

Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

„Предивно је данас било, српски језик и румунски језик, али једна вјера, једно срце, једна душа, једно осјећање, једна љубав према Господу нашем. Такви хоће Господ да Му будемо, не да се дијелимо ми, грешни људи земаљски, који у биједи ништавила свога уносимо границе, раздоре, мрзимо једни друге, постаје нам уска земља само зато што немамо љубави према Господу, не слушамо заповијести Његове“, казао је о. Велимир, поручујући да ми људи, једино са Господом и у Господу, јесмо жива душа, коју Господ поји својом љубављу.

„Причешћујемо се и сједињујемо са Њим, али, причешћујемо се и једни других, гледамо се у „бијела лица“, љубимо се у образе, срце и душу отварамо једни другима и то је поуздан знак да је Господ са нама и да смо ми са Њим. Зато кажемо да смо једна велика православна породица. Нека нас Господ благослови, нека подари здравља и радости, мира, благодати своје да се трудимо да живимо по заповијестима Његовим овдје на земљи“.

Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

„Хвала вам на братској и сестринској љубави, добро нам дошли и увијек да се у радости и здрављу срећемо“, закључио је протојереј Јововић.

Протојереј Николај, из парохије Светих мученика Бранковена из Јашија захвалио је Богу на благослову да служе заједно свету Литургију у храму у Страшевини, а надлежном пароху, о. Велимиру, свештенству и присутном народу на срдачној, братској добродошлици. Он је позвао вјернике да посјете, сада већ братску парохију, града Јашија и да се поклоне бројним светињама.

У знак љубави и заједништва у Господу, он је храму Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини поклонио икону Светог мученика Константина Бранковеануа, који је пострадао за вјеру Христову у вријеме Турака.

Литургијска радост у Саборној цркви у Страшевини

Храмовно славље је настављено уз братску трпезу љубави, уприличену у Парохијском дому у Страшевини. Освештан је и преломљен славски колач, а домаћини су се са љубављу потрудили да угосте све присутне.

Гости из Румуније су, током дана, заједно са својим домаћинима, посјетили манастире Косијерево, Тврдош и Савина, а у недјељу 7. октобра ће учествовати у прослави четврте годишњице од освећења Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.