Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Покрова Пресвете Богородице, у суботу 14. октобра 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

Саслуживали су свештеници беранског намјесништва и монаштво Манастира уз молитвено учешће вјерног народа, којима се архипастирском бесједом обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Пресветој Богородици и Њеном данашњем празнику.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Не само да се увијек послије Бога молимо и Пресветој Богородици, него знамо да када се молимо Богу је Богородица увијек близу, да нас подстиче и укрепљује за молитву. Када се Њој обраћамо ту молитву Господ прима као да је Њему упућена и то уопште није чудо зато што молитве узносимо мајци Божјој, када поштујемо Њу поштујемо и Сина Њеног, ако правилно и истински поштујемо Њеног Сина онда ћемо, свакако, поштовати и Пресвету Богородицу“, рекао је Владика Јоаникије.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

Богородица нас, нагласио је Владика, чува од лажне и мањкаве вјере, јер је највећа провјера у томе да ли истински вјерујемо у оваплоћење Христово, у Његово рођење, у толику Божју љубав која снисходи са Неба и долази да нас исцијели, очисти, искупи и спаси.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Да ли вјерујемо да је Бог Творац неба и земље, снисходио нама до те мјере да се роди од Пресвете Дјеве Богородице, да постане човјек и буде као један од нас. И не само то да буде као један од нас, него да себе принесе на жртву за све нас, а то не би могло бити без Његовог оваплоћења од Пресвете Дјеве Богородице“.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Она је зачела у својој дјевичанској утроби самог Логоса Божјег, примила Га у своју утробу и од Ње је примио људску природу, од Њене дјевичанске крви, како пјевају богонадахнути Свети Оци. Од Ње се оваплотио и постао човјек силом, дејством и благодаћу Духа Светог“, казао је Његово Преосвештенство.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

Владика је додао да су дубоке тајне наше свете вјере, које не можемо разумјети без молитвеног поштовања Пресвете Богородице и без вјере да је Христос примио од Ње људску природу силом и дејством Духа Светог.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Колико је то значајно показује да је унесено у Символ вјере, а имамо и свете храмове подигнуте Пресветој Дјеви Богородици и многе празнике посвећене Пресветој Богородици. Они се славе исто као Господњи празници свечано, лијепо и узвишено, доносећи нам велику радост“.

Празник Покрова Пресвете Богородице молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима

„А ко ће нам прије помоћи од Пресвете Богородице, Њена мајчинска милост и љубав простире се на цио свијет, на све нас, на Цркву Божју, на све хришћане, а свима нам је помоћ потребна да нас измири са нашом савјешћу, са нашим ближњима, да нас својом мајчинском руком приведе Господу, да нас избави од туга и патњи наших“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије у својој бесједи.