Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

У 18. недјељу по Духовима, када наша Света Црква молитвено прославља Светог Сергија Радоњешког и Преподобну Ефросинију, 8. октобра 2017. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Владици је саслуживало свештенство беранског намјесништва и монаштво манастира Ђурђеви Ступови уз молитвено учешће вјерног народа.

Свети Сергије Радоњешки

Велики подвижник и светилник Руске цркве. Рођен је 1313. у Ростову. По упокојењу родитеља, замонашио се и у радоњешким шумама основао манастир Свете Тројице. Тих и кротак, вријеме је проводио у раду и молитви. Бог га је удостојио дара чудотворства. Васкрсавао је мртве именом Господњим. Више пута му се јавила Пресвета Богородица. Кнежеви и владике долазили су му за савјет. Благословио је кнеза Димитрија Донског и предсказао му побједу Руса против Татара у рату за ослобођење Русије. Прозирао је у љуска срца и у догађаје на даљину. Његов манастир се напунио монасима још док је био жив и вјековима је један од главних центара духовног живота у православном свијету. Упокојио се 1391. године.