Прва Литургија у храму Светог Саве у Дапсићима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије извршио је, на празник Свете првомученице Текле, Преподобног Симона (Стефан Првовјенчани), Светог Владислава, краља и Преподобног Давида (Димитрије Немањић, кнез), у суботу 7. октобра 2017, са свештенством мало освећење новосаграђене цркве Светог Саве у Дапсићима код Берана.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Након освећења Преосвећени Епископ је, уз саслужење више свештенослужитеља Епархије будимљанско-никшићке, одслужио и прву Свету Архијерејску Литургију.
Владика се сабраном народу обратио ријечима архипастирске бесједе, подсјетивши на почетак градње овог храма и одлучност домаћина из Дапсића, окупљених у Црквеном одбору, да црква буде посвећена, управо, Светом Сави.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Надлежни Епископ Г. Јоаникије предочио им је, том приликом, да могу очекивати разна искушења због тога што се у Црној Гори, како је казао, врло често, од безумних људи хули на највеће светиње, па и на име Светог Саве. Неријетко ти безумни људи, додао је Владика, докопају се утицаја и власти и због тога је за очекивати да буде тешкоћа.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

„Ја сам се радовао њиховој намјери, али увијек морамо да видимо да ли су људи спремни да изврше оно што су наумили. Они су одлучно рекли да никоме другом не желе да посвете будући храм, осим Светом Сави. Наравно, храм је Божји и припада Цркви Божјој, свима хришћанима и сви свети се славе у овом светом храму, али, увијек, се храм именује именом Господњим, а посвећује неком од празника Господњих, Богородичиних или неком од празника светих“.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

„Интересантно је, браћо и сестре, да немамо пуно цркава посвећених Светом Сави. Могу да се похвалим, да у мом племену имају двије, једна је подигнута у 16. а друга у 19. вијеку. Постоји у нашем народу Светосавски пост, многа светосавска знамења и мјеста, која су именована по Светом Сави, али храмова немамо пуно“, рекао је Његово Преосвештенство.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Он је казао да је ситуација другачија у српској дијаспори, јер, кад Срби оду из своје отаџбине они се тада, сматра Владика, понајвише, везују за Светог Саву.
„То је, потпуно природно, јер је Свети Сава ушао у наш идентитет. По његовом имену и по његовом дјелу, по његовој светости се препознаје његов народ“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Владика је додао да није случајно ни то што је за дан служења прве Свете Литургије у новоосвештаном храму у Дапсићима одређен управо данашњи дан, јер је посвећен молитвеном сјећању на брата Светог Саве – Светог краља Стефана Првовјенчаног, каснијег м. Симона.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

„Почива у манастиру Студеници, био је ктитор манастира Жиче и први Првовјенчани краљ у српском роду. Имао је српски народ и прије краљева, али то достојанство краљевско није било у пуноћи, него само по назвању и зато се Стефан зове Првовјенчаним краљем“.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Ове године се навршава осам вјекова од примања круне и када је проглашен краљем Свети Стефан Првовјенчани. Ми нијесмо придавали велики значај овом јубилеју зато што не сматрамо да је то година крунисања, у правом смислу те ријечи, него само добијања круне од папе, а Свети Сава као Архиепископ српски, крунисао је Светог Стефана Првовјенчаног 1220. То су јубиларне године и ми ћемо те јубилеје, ако Бог да, веома свечано прославити“, казао је Епископ Јоаникије.
Данас се, такође, прославља и Свети краљ Владислав, који је донио мошти Светог Саве из Трнова и положио их у манастир Милешеву, гдје је, касније, и он сахрањен као ктитор.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

„Прослављамо, дакле, тројицу великих Немањића – Светог Саву као патрона овог светог храма, небеског покровитеља, Светог краља Стефана Првовјенчаног и Светог краља Владислава. Славимо их зато што су прославили Бога, славећи Бога, Бог је њих осветио и истакао их као примјер свима нама како треба хришћански живјети – Богу угађати, браћу љубити, добра дјела чинити, а ништа од тога не можемо чинити ако немамо праву, истинску вјеру“.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

„Светиња коју подижемо, послужиће вам да се научите вјери како Бог заповиједа“, закључио је Владика, позивајући вјерни народ да се што чешће сабирају на службу Божју, нарочито на дан јесењег празновања Светих Немањића, јер, угледајући се на њихове врлине, и међу нама ће процвјетати племенитост, љубав, слога, свако добро и Божји благослов.

Након свете Литургије владика је са свештенством одслужио помен, будући да се данас обиљежавају Михољске задушнице.

Прва Литургија у новоосвештаном храму Светог Саве у Дапсићима

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је потом и новоподигнути Црквено-народни дом.