Освештана спомен плоча у Калудри

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је, у недјељу 23. октобра 2016, спомен плочу, коју је, у знак сјећања на посјету блаженопочившег Патријарха српског Г. Павла манастиру Светог Луке – Калудра, заједно са вјерним народом поставило руководство ове Мјесне заједнице.

Освештана спомен плоча у Калудри

Блаженог помена Његова Светост Патријарх српски Г. Павле посјетио је Калудру о празнику Светог апостола Луке 2001. године поводом освећења обновљенецркве Светог Луке и манастира Ћелије. У свечаном чину освећења учествовали су и Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, а у пратњи више архијереја и свештенства наше Цркве.

Освештана спомен плоча у Калудри

Тим поводом мјештани овог села и руководство Мјесне заједнице покренули су, у знак сјећања на тај дан, ову лијепу акцију коју је подржало руководство тадашање и садашње Општине Беране, подсјетио је, у свом поздравном слову, Преосвећени Епископ.

Освештана спомен плоча у Калудри

"Сјећамо се када смо освештали обновљени манастир Светог апостола Луке у Калудри, стару немањићку светињу, сјећамо се тих дивних догађаја, обнове ове цркве и оног величанственог сабора којем је присуствовао Његова Светост блаженопочивши Патријарх српски Павле, светац који по земљи хођаше, а сада је увјерени смо у то, наш молитвеник пред Господом. Тада су мјештани, Мјесна заједница овог села на чијем челу је био г.-дин Миодраг Баго Барјактаревић, предузели једну дивну акцију, коју је подржала општина Беране, на челу са овдје присутним Светом Митровићем“.

Освештана спомен плоча у Калудри

"Данас су са нама и садашњи предсједник Општине Драгослав Шћекић, руководство Мјесне заједнице и г.-дин Радован Анђић, који је ову акцију спровео, да се не заборави освећење манастира Калудре и да поменемо честитог ктитора, такође, блаженопочившег, нашег Вељка Ралевића, дивног човјека који је са великом љубављу и великом радошћу, са њему карактеристичним осмјехом обновио ову светињу од свег срца, даровао је свом завичају, свом народу и заслужио да почива под њеним сводовима“, казао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Освештана спомен плоча у Калудри

Владика је захвалио Мјесној заједници Калудра, Општини Беране и свима који су подржали ову акцију, поручивши да спомен плоча са ликом блаженопочившег Патријарха Павла буде за незаборав добрих дјела, обнове манастира Калудре, њеног ктитора, блаженопочившег Патријарха и свих који су дали допринос да се обнови древна светиња и изгради бетонски мост на путу Беране – Калудра.

Освештана спомен плоча у Калудри

У име Мјесне заједнице Калудра захвалио се Радован Анђић, предсједник.

"Желим да захвалим свима Вама који сте данас дошли да овјековјечимо ову светињу, слику нашег Патријарха којег је цијело православно хришћанство вољело и поштовало“, рекао је Анђић.