Помен у манастиру Косијереву

На празник Светог апостола Јакова и Светог Стефана Српског, у суботу 22. октобра 2016, у манастиру Косијереву, у Петровићима код Никшића, служена је Света заупокојена Литургија и парастос припадницима Вучедолске бригаде Југословенске краљевске војске у отаџбини, који су на овај дан 1944. убијени у Грахову.

Помен у манастиру Косијереву

Литургију, а потом и помен, у спомен-цркви Светог апостола Луке, у чијој крипти су похрањени земни остаци једног броја страдалих ратника Вучедолске бригаде, служило је свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке: протојереј Петар Крговић парох граховски и јеромонах Арсеније, игуман манастира Косијерево.

На Грахову је 22. октобра 1944. године невино страдало 250 људи, који су убијени од руке безбожних комуниста. Посмртни остаци њих око 100 је пронађено и похрањено у крипти храма Светог Луке. Од када је ова спомен-црква освештана 2004. године на овај дан врши се парастос за покој њихових душа.

Помен у манастиру Косијереву

На овај дан свештенство Епархије обавља помен и свим пострадалим у Другом свјетском рату, од 1941. до 1945. на овим просторима, са подручја која је обухватала Вучедолска бригада, а то су Бањани, Опутна и никшићка рудина, Каменско, Трепча, дио Вилуса.

Сабраном вјерном народу, сродницима припадника Вучедолске бригаде Краљеве војске у отаџбини, обратио се обратио се о. Арсеније, који је поручио да жртва оних који су свој живот положили за Крст часни и слободу отаџбине, заслужују дубље поштовање и већу пажњу потомства.

Помен у манастиру Косијереву

"Данас смо се сабрали, драга браћо и сестре, да, као и сваке године, обавимо помен нашим прецима, родитељима, рођацима, браћи и сестрама који невино живот свој положише за Крст часни, за вјеру православну и за своју отаџбину. Онај који убија невине људе двоструко убиство чини. Он убије тијело створења Божјег, слуге Божјег, а још већи гријех чини, убија своју душу. Душе оних који су невино страдали су, сигурно, тамо, како пјевамо у овим дивним стихирама, гдје праведници блаженствују, гдје нема бола, туге, ни уздисаја, а душе злочинаца који су извршили та недјела су, како нас учи Црква наша православна,тамо гдје се огањ адски не гаси и гдје црв њихов не умире“.

Помен у манастиру Косијереву

"Нека Бог душу прости свима које поменусмо и онима које нијесмо поменули, сигурно их има, а чија имена због немарности њихових потомака нијесмо уписали у овај наш списак. Њиховим потомцима нека Бог да сваки напредак, али са жаљењем морамо да кажемо да их мало долази на помен и да се не односе како треба према својим прецима. Пострадало их је, прочитали смо преко 600 имена, видимо колико је њихових потомака дошло, али то нека им служи на част“, казао је јеромонах Арсеније.

Помен у манастиру Косијереву

Након Литургије одслужен је парастос припадницима Вучедолске бригаде Краљевске војске у отаџбини, који су на данашњи дан 1944. убијени на Грахову, као и за све пострадале са подручја Бањана, Рудина, Каменска и Трепача у Другом свјетском рату.