Света Архијерејска Литургија у Бездину

5. октобра 2015, на дан када наша Света Српска Православна црква празнује Светог свештеномученика Фоку и Светог пророка Јону, Њихова преосвештенства Епископ будимски Г. Лукијан и Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служили су са свештенством и свештеномонаштвом ових двију епархија Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ваведења Пресвете Богородице у Бездину у Румунији.

Света Архијерејска Литургија у Бездину

Бездин је манастир Српске православне цркве у Румунији, у округу Арадском. Манастир је посвећен Великој Госпојини (Успењу Пресвете Богородице). Бездин се налази у крајње западном дијелу Румуније, у Поморишју, на 36 километара западно од Арада, који са Темишваром је најзападнији велики град у држави.

Света Архијерејска Литургија у Бездину

Први сигуран помен манастира Бездин везује се за годину 1539, а први ктитор био је Јован Јакшић. Најстарији дио цркве око апсиде сазидан је још 1690. у византијском стилу. Иконостас датира из 1753. Посљедњих година влада Републике Румуније много је уложила у обнову српских манастира у румунском Банату.