Архијерејска Литургија у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог краља Стефана Дечанског, у петак 24. новембра 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Архијерејска Литургија у Ђурђевим Ступовима

Саслуживало је свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира, уз молитвено учешће вјерног народа.

Свети краљ Стефан Дечански – Мратиндан

Син краља Милутина и отац цара Душана. По наређењу необавјештеног оца у младости је ослијепљен, а по наређењу лакомисленог сина у старости удављен. Када је ослијепљен, у храму на Овчем пољу, јавио му се Свети Николај, који му је показао његове очи: „Стефане, не бој се, ево твојих очију на моме длану; у своје време ја ћу ти их вратити“. Бачен је у заточеништво у манастир Пантократора у Цариграду. Подвигом и мудрошћу, кротошћу и благочестивошћу, трпељивошћу и благодушношћу Стефан је надвисио не само монахе у манастиру, него и сав Цариград. Након пет година, поново му се јавио Свети Николај и – он је прогледао. Из благодатности Богу, саградио је Високе Дечане, једно од ненадмашних дјела византијске умјетности и најзнаменитијих споменика негдашњег српског благочешћа. Свети краљ Стефан са Светим Савом и Светим кнезом Лазаром чини прекрасну триаду од светости, благородства и самопожртвовања, које је народ српски дао. Као мученик проживио свој земни вијек и као мученик скончао 1336. године примивши вијенац бесмртне славе од Сведржитеља, Коме је вјерно послужио.