Литургијско сабрање на Светог Нектарија Егинског у никшићкој Саборној цркви

На празник Светог Нектарија Егинског, у сриједу 22. новембра 2017, света Литургија је служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургијско сабрање на Светог Нектарија Егинског у никшићкој Саборној цркви

Началствовао је протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење јереја Остоје Кнежевића, старјешине никшићке Саборне цркве и уз молитвено учешће вјерног народа.

Ријечима пастирске бесједе обратио се свештеник Слободан Јокић, говорећи о Светом Нектарију, великом светитељу и чудотворцу Егинском, у чију славу се у Никшићу гради Црквено-омладински центар са параклисом, посвећеним овом православном свјетилнику нашег времена.

Литургијско сабрање на Светог Нектарија Егинског у никшићкој Саборној цркви

Осврћући се на ријечи из прочитаног светог Јеванђеља: Ја сам пастир добри, пастир који живот свој полаже за стадо своје, о. Слободан је казао да је Господ Исус Христос слика првог пастира, учитеља, првосвештеника, а онда, свештеници и сви хришћани позвани су да буду пастири да носе и свијету проповједају благу вијест Јеванђеља Христовог. Највеће и најљепше, нагласио је свештеник Јокић, је то да нам је Господ дао да будемо једно са Њим у Светој Тајни Причешћа, једно са Њим и једни са другима, а кроз Њега једно са Светом Тројицом.

„То је највећа тајна и највећи благослов који је Бог дао човјеку овако грешном, палом, малом, али га је призвао да буде велики, да буде светитељ, да буде вјечно биће. На тај позив и призив одазвао се Светитељ чији данас празник празнујемо, Светитељ нашег доба Свети Нектарије Егински Чудотворац. Чуо је глас Господа свога од дјетињства и кренуо за Њим, без задршке да жртвује себе, да живи за Њега и за ближњега свога. Неизмјерна љубав, неизмјерно трпљење, благост, честитост, молитвеност, бесједништво, списатељство, богословље“.
„Мало је ријечи којима би могли да опишемо Светог Нектарија, све те врлине у једном, физички не великом човјеку, али великог духом и истином. Како је само био смирен и молитвен док је страдао, а највише од ближњих. Клевете, лажи изречене на његов рачун, а он, као пастир добри, као јагње, све то подноси и не ропти, не осуђује. Док читате његово житије видите колико је страдања претрпио у Александрији, послије у Атини, све од ближњих, али их никада није осудио, ни помислио ружно, нити рекао да су криви, него увијек смирено, скрушено, молећи се Богу за њих да им Бог открије истину и правду“, казао је протојереј Слободан Јокић.

Литургијско сабрање на Светог Нектарија Егинског у никшићкој Саборној цркви

Светогорски подвижници су били задивљени подвигом и љубављу, молитвеношћу и безазленошћу Светог Нектарија и пожељели су да остане код њих да их учи, али, Божји призив је био другачији да буде ректор, да учи омладину и направи манастир на острву Егина, у врлети гдје је тешко било живјети.

„Али, Свети Нектарије је рекао да је свако ко дође на то мјесто је њега позван, ко његовим призивом дође одатле ће отићи бољи, чистији ако буде тражио искреног срца“.

„Много је сличан са нашим Светим Василијем Острошким Чудотворцем, коме је овај храм посвећен. Велики су у подвигу и љубави, у епископству, страдању, због тога ми много волимо Светог Нектарија. Он, који је живио у наше доба, осјећа велику муку и страдање, не само нашег народа, него свих народа на планети. Његове мошти, по његовом благослову, данас се налазе свуда по свијету, јер је хтио да буде са свима, да пружи утјеху, да исцијели од најтежих болести, да разумије, да да порода, а, прије свега, да научи јеванђељској истини“, поручио је архијерејски намјесник никшићки протојереј Слободан Јокић.
Из наше љубави, а уз Божју милост и молитвама Светог Нектарија, у Никшићу се гради храм у његово име, да се вјерни народ окупља. На тај начин спојиће се, ако Бог да, велике светиње - Светог Василија, Острог и Саборну цркву, да буду једно, једна душа и једно тијело, закључио је своју бесједу о. Слободан.

Литургијско сабрање на Светог Нектарија Егинског у никшићкој Саборној цркви

Свештенство никшићког намјесништва ће истог дана, на празник Светог Нектарија, у сриједу 22. новембра, служити и Вечерњу службу са акатистом Светом Нектарију, у 18 часова, а након службе вјерници ће бити помазивани освећеним јелејем из манастира Светог Нектарија на Егини.