Прослављена ктиторска слава Пећке Патријаршије

У Пећкој патријаршији данас је у петак, 10. новембра, прослављена храмовна слава Свети Арсеније Сремац, а Свету архијерејску литургију служили су Његово преосвештенство владика будимљанско-никшићки Јоаникије и Његово преосвештенство владика рашко-призренцки Теодосије.

Подсјећајући да је Свети Арсеније Сремац, други српски патријарх, столовао и био ктитор Пећке патријаршије, владика Јоаникије рекао је да је ова српска светиња на Косову и Метохији мајка свих српских цркава.

Прослављена ктиуторска слава Пећке Патријаршије

„Наше светиње и ћивоти светитеља свима нама у Београду, Републици Српској, Црној Гори и у цијелом свијету свједоче да је Косово и Метохија наше и да ће наше и остати“, рекао је владика Јоаникије и додао да нико не може измјерити везаност Срба за Косово и Метохију.

Он је нагласио да је српски народ на Косову и Метохији у овим тешким временима научио да носи крст чувајући своју вјеру православну и да ће тако бити и убудуће.

Владика је благословио домаћине, Србе из Републике Српске, чији је народ већ неколико година домаћин ктиторске славе Пећке патријаршије.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица, домаћин славе, рекао је Срни да је поносан што у Пећкој патријаршији у име сународника из Српске ломи славски колач. „Бити домаћин у Пећкој патријаршији је велика част и за мене и за српски народ из Српске“, рекао је Бјелица.

Подсјећајући да му је Српска православна црква „много дала“ јер га је блаженопочивши патријарх Павле одликовао Орденом Светог Саве, а Митрополија дабробосанска Златним орденом Петра Зимоњића, Бјелица с поносом додаје да га је СПЦ прогласила кумом Манастира на Романији и кумом Храма Свете Петке на војничком гробљу у Зејтинлику.

Прослављена ктиуторска слава Пећке Патријаршије

Он је поручио браћи Србима на Косову и Метохији да попут Срба у Српској изграде пријеко потребно јединство и кажу не продаји имовине и расељавању.

„Ми смо се изборили за своју слободу и доживјели да Република Српска буде међународно призната и баш попут нас Срби на Косову и Метохији морају се сабрати и ујединити, без обзира на политичку припадност, јер на Косову и Метохији погубно, више него било гдје друго, подјеле могу да донесу највеће зло свеколиком српству“, закључио Бјелица.

Ктиторску славу сестринству Пећке патријаршије честитао је у име Одбора за помоћ Србима на Космету из Бањалуке Милорад Арлов, уз жељу да о свакој сљедећој слави Срба на Космету и Пећи буде што више.

Арлову је, у знак захвалности за свеукупну помоћ преосталим Србима у општини Пећ, предсједник Привременог органа српске општине Пећ измјештене у Гораждевцу Милош Димитријевић уручио захвалницу.

„Ми преостали Срби на Космету много дугујемо нашој браћи и сестрама из Републике Српске и верујем не бисмо опстали да није било материјалне и свак друге врсте помоћи“, рече за Димитријевић за Срну.

Прослави ктиторске славе присуствовало је неколико десетина преосталих мјешатана Срба уз педесетак гостију из Црне Горе, Републике Српске и централне Србије.