Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством, у 22. недјељу по Педесетници, на празник Светог апостола Јакова, 5. новембра 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

Свештенству, монаштву и вјерном народу, сабраном у данашњем светом богослужењу, ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, говорећи о Светом апостолу Јакову, сину Јосифа обручника, који је назван Братом Господњим. Владика је казао да је овај празник лијепа прилика да се подсјетимо и поучимо из примјера овог апостола Господњег, који је био и први епископ Јерусалимски.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

„Био је син Јосифа обручника из првог брака у којем је било још дјеце и све их зовемо браћом Господњом, али једино овај, који је, по свој прилици, био и најстарији, је понио тај епитет да се увијек назива Братом Господњим. Његов живот је у свему подобан животу великих, старозавјетних праведника. Он је био на челу Седамдесеторице апостола, које је Христос послао на проповијед да би се Јеванђеље Божје раширило што више“, казао је Владика.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

Послије Васкрсења Христовог и Силаска Духа Светог Светог Јакова су апостоли изабрали да буде први епископ Јерусалимски. Од њега је остала Литургија Светог апостола Јакова, која се служи до дана данашњег.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

„Ова света служба служи се нарочито на овај свети дан. Величанствена је, веома садржајна и по својој суштини, по свом светотајинском значају иста као и Светог Јована Златоустог. По свему је, драга браћо и сестре, Свети апостол Јаков праведник и велики Божји угодник, који се трудио да поштује закон Мојсијев до краја, али не само по слову, него и по духу“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

„Иако је био човјек који је испуњавао закон, закон му није био испред љубави, већ је његово срце увијек било отворено за Господа, за безграничну љубав Божју која је изнад закона. Строго постио, Богу се молио, у свему био исправан, ишао путем Господњим, пострадао на крају за име Христово на величанствен начин“, бесједио је Епископ Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

Невјерни Јевреји су га, додао је Владика, поштовали због његове правдености, али му нијесу одобравали што проповиједа Христа. Једном приликом, понадали су се да ће га принудити да угоди Јеврејима на начин што ће се одрећи Христа и почети да говори против Њега, па су га позвали да се попне на храм, да одатле каже своју ријеч против Христа, а тобож у заштиту Мојсијевог закона.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

„Апостол Јаков, Брат Господњи изађе на храм и одатле громогласно поче да проповиједа Христа, Његово оваплоћење, славу Његовог распећа и Васкрсења, силазак Духа Светог, цјелокупни Божански домострој док га нијесу оборили. Касније га на најгрознји начин дотукли камењем, али, он је својом смрћу и својом крвљу посвједочио име Божје“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

Он је поручио да хришћани треба увијек да се поуче из примјера најбољих и то је разлог зашто Света Црква Божја истиче светитеље, њихов примјер. Важно је читати Свето писмо и житија светих да би се поучавали, јер је то, по ријечима Преосвећеног владике, најкориснија литература за душу и за наш живот како бисмо се научили да живимо како Бог заповиједа.

Епископ Јоаникије служио Литургију у Жупском манастиру

„Настављамо са прослављањем Светих апостола, драга браћо и сестре. Недавно смо прославили славу ове свете обитељи Светог апостола Луку, а данас славимо Светог апостола Јакова. И Свети апостол Лука и Свети апостол Јаков су из Седамдесеторице апостола, али великих и у свему подобних Светим великим апостолима“, закључио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.