Свети Мардарије љешанско-либертвилски данас први пут литургијски прослављен у Митрополији црногорско-приморској

Светом архијерејском литургијом у светитељевом родном селу Корнет у Љешанској нахији данас је обављено прво литургијско прослављење Светог Мардарија љешанско-либертвилског и свеамериканског у Митрополији црногорско-приморској.

На остацима стародревног манастира и родног дома Светог Мардарија Светом службом је началствовао Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије, а саслуживали су му господа Епископи: будимски Лукијан, бихаћко-петровачки Атанасије, будимљанско-никшићки Јоаникије, полошко-кумановски Јоаким, пакрачко-славонски Јован и умировљени захумско-херцеговачки и приморски Атанасије, као и многобројно свештенство наше помјесне Цркве.

Одговарали су ђаци Богословије Светог Петра Цетињскохг и чланови Црквеног хора „Свети новомученик Станко“ из Никшића, а молитвено су учествовали вјерници који су се у великом броју сабрали из свих крајева Црне Горе.

У литургијској бесједи након читања Светог Јевађеља умировљени Владика Атанасије је рекао да је велики Бог у Тројици богат светима.

Он је подсјетио на ријечи Светог Јустина Ћелијског да је чудо што је Црна Гора у последњим вјековима дала највише Светитеља.

„Свети Мардарије је из овога дивнога села својим подвигом закрстио васељену и стигао да га у срцу америчког континента посвети Бог, у манастиру Светог Саве, кога је подигао у маломе месту Либертвилу, слободарском месту на периферији Чикага“, рекао је Владика.

Он је додао да је Свети Мардарије потомак свете лозе.

„Његов предак Мардарије био је епископ овде. Његови млађи преци су били војводе, јунаци, борци за крст часни и слободу златну, за веру Христову и име Србиново. И хвала Богу да прослављамо данас овде, код његове родне куће таквога Божјега Светитеља“, казао је умировљени Владика захумско-херцеговачки.

Након причешћа вјерних благосиљан је славски колач у славу Божију и у част новопросијавшег Светитеља Божјег Мардарија.

Митрополит Амфилохије је рекао да ми, као православни светосавски српски народ данас обдарујемо Америку и Европу свецима.

„Немамо ми богатства, камење имамо и ове древне темеље наших домова и наших светиња, али имамо свеце. Николај је у Дахауу процвјетао у светитеља и постао пророк и проповједник покајања Европи и свима нама. А ево и у Америци. Нас наша мила, вољена Америка награђује бомбама, отима нам Косово, угрожава наше биће, односи богатство косовско а би се она обогатила… А ми, чиме узвраћамо? Наша Црква, наш народ је четири светитеља подарио Америци – Светога Варнаву хвостанскога, Светога Владику Николаја, Светога Севастијана и Светога Мардарија“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је рекао да је Свети Мардарије собом и својим дјелом обогатио свој родни крај, Русију, Европу и посебно Америку.

„Дакле, они нас бомбама, а ми њих свецима. Или по јеванђелски казано, они нас камењем, а ми њих хљебом, светим хљебом, Божјим хљебом“, казао је Господин Митрополит.

По завршетку Свете службе приређена је свечана славска трпеза хришћанске љубави са духовном академијом на којој су учествовали бесједници, пјесници, културно-умјетничка друштва, гуслари, етно појци и драмски умјетници.

Преузето са www.mitropolija.com