Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

На празник Светих Козме и Дамјана, у суботу 14. новембра 2015, Света Литургија је служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Литургију је служило свештенство никшићког архијерејског намјесништва уз молитвено учешће вјерног народа.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Бесједом о Светим бесребреницима Козми и Дамјану, обратио се протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Он је подсјетио на богоугодни живот ових исцјељитеља и чудотвораца Божијих, који су били сасуди благодати Божје и силе Светог и Животворног Духа Божјег.
„Ова двојица Светитеља и угодника Божјих бјеху рођена браћа по тијелу, а бјеху и браћа по духу јер живљаху у Божјој истини, Божјој правди и Божјој љубави, следујући Господу и Његовим светим заповијестима, завољевши Господа од раног дјетињства и младости свим срцем својим, свом душом својом, свим умом својим. Бјеху сасуди благодати Божје и силе Светог и Животворног Духа Божјег. Рођени су у Риму од оца незнабошца и мајке хришћанке, а како рано остадоше без оца сву бригу и труд око васпитања преузе њихова благочестива мајка која је посвећивала велику љубав да своје синове одњегује у вјери хришћанској“, казао је свештеник Крушић.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Он је истакао да су Свети Козма и Дамјан од ране младости добили велики дар од Бога - то је благодат исцјељивања од разних болести тјелесних и душевних, а исцјељивали су тако што су призивали име свемогућег Бога Господа и Спаса нашег Исуса Христа.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

„И потпуно су своје уздање стављали на име Господње, а никако се не уздаше у љекарску вјештину и науку, коју су у то вријеме били изучили.Следовали су оној ријечи Господњој „Забадава добисте, забадава дајите“. Били су свјесни тог великог Божјег дара и због тога нијесу наплаћивали, нити тражили било какву надокнаду за исцјељивање. Зато се и зову безмитни љекари или бесребреници. Лијечили су, драга браћо и сестре, силом Божјом, силом Светог и Животворног Духа Божјег, тражећи од оних које су лијечили да исповиједе име Божје, да се Њему Једином клањају и служе свим бићем својим“, рекао је о. Драган.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Он је подсјетио на житије ових Светих Божијих угодника, када се нека жена разбољела од тешке болести и не могаху јој наћи лијека, те позваше Козму и Дамјана. Када је хтјела да им плати они одбише, али жена би упорна те закле Светог Дамјана Светом Тројицом да прими од ње на дар три јајета, што он и учини, не могавши је одбити због заклетве.Живјели су у вријеме злочестивог цара незнабошца, који им нареди да се одрекну Христа и поклоне његовим лажним идолима, а они, као они који наоружани силом Божјом, храбро иступише пред цара и рекоше му да се они клањају живом и истином Богу Господу Исусу Христу вјечном Богу, а не лажним боговима и идолима који су творевина људска. Промишљу Божјом цар обоље од неке тешке болести и он затражи помоћ од ових Светих љекара.

Силом Божјом, силом Светог животворног Духа, којом су били испуњени ови угодници Божји, незнабожни цар се исцијели, просвијетли се његова душа вјером у Тројичног Бога Оца и Сина и Светог Духа, нагласио је о. Драган.
„Страдали су 284. године због људскезлобе, наиме, њихов некадашњи пријатељ, љекар намами их у планину да би брали љековито биље и уби их. Тако ова два Света Божја угодника скончаше животе у Господу своме, исповиједише Господа мученичком смрћу, своје главе овјенчаше мученичким вијенцем и потврдише мученичком крвљу и страдњем до краја“.

„Љекари и љекарска струка се имају на кога угледати и имају чији пут да слиједе, пут ових великих Божјих угодника. Око четрдесет храмова у Српској Цркви је посвећено Светим бесребреницима Козми и Дамјану, научне и медицинске установе носе имена ових светитеља, који су брзи помоћници свима нама, поготово љекарима. Да благослов Божји и благослов ових Светитељанаше љекаре кријепе, благосиљају, штите, руководе у њиховој одговорној служби, која је за велико поштовање, да им буду брзи помоћници и заштитници“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављени у Никшићу

Освештани су славски колачи свечара, међу којима је била и група љекара никшићког Дома здравља, чији су небески покровитељи Свети Козма и Дамјан.