Прослављен Аранђеловдан, крсна слава Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија

На празник Сабора Светог Архангела Михаила и осталих бестјелесних сила, у суботу 21. новембра 2015, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом, која је служена у манастиру Ђурђеви Ступови уз саслужење бројног свештенства и монаштва наше Епархије.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

У прослави Аранђеловдана, који је крсна слава Преосвећеног Епископа Јоаникија, молитвено је учествовао и велики број вјерника. Празник Сабора Светог Архангела Михаила и осталих бестјелесних сила сабраном народу,а свечарима крсну славу, ријечима архипастирске бесједе честитао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Велика је радост данас, драга браћо и сестре, и на небу и на земљи. Данас цијело небо, сви арханђели и анђели и све небеске силе заједно прослављају име Божје. Та њихова служба је вјечна и непрекидна, али, на овај дан, и ми земни, који се сабирамо у храмове Божје, на свете службе Божје, од тог славља, од те радости и ми примамо, колико је то нама могуће, учествујемо у слављу неба и земље, и та радост која је на небу вјечна, непрекидна и ненарушива, излива и на земљу. Али, овдје је све пролазно и колебљиво осим што није колебљива она душа која истински слави и прославља Господа“.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Она се већ придружује том непоколебљивом Царству вјечном и укључује се у то непролазно славље. Данас имамо сви прилику, на овај свети дан, да прослављамо Свете арханђеле и анђеле, на чијем челу су архистратизи Божји Михаило и Гаврило, наши заштитници, чувари, покровитељи, који чувају сву васељену, који непрестано прослављају име Божје. А какво је то прослављање имена Божјег? То је благодарност Богу за Његову творачку моћ и Његову милост коју излива на овај створени свијет , благодарност зато што нам је дао биће. Он је дао биће и анђелима и људима, али разлика између анђела и људи је у томе што анђели непрестано славослове Бога и благодаре Му, а ми људи, тек, понекад се сјетимо да заблагодаримо Господу Творцу нашему Богу и Спаситељу нашем“, казао је Његово Преосвештенство.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

Владика је нагласио да ми, православни хришћани треба увијек да призивамо име Божје и угледамо се на анђеле небеске.

„Анђели су умна бића као и ми. Могуће, и то тако и јесте, да су њихови умови свјетлији, слободнији, просвјетљенији, они се удостојавају да буду причасници небеске, божанске свјетлости и божанске мудрости. И нама је то омогућено, међутим, ми, људи се свјесно тога лишавамо. Призвани смо у ту свету заједницу, у заједницу са светим прецима нашим, који су прослављали име Божје, а међу њима је велики лик светих. Ту заједицу чине и анђели Божји, светитељи Божји из свих народа. То је оно непоколебљиво Царство у које смо и ми призвани и позвани и у које смо се укључили примајући крштење у име Оца и Сина и Светог Духа када смо наново рођени и када смо укључени у ту заједницу и у ову свету службу“.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

„Ми ове свете службе вршимо редовно, сваке недеље и празника и на свакој светој служби подсјећамо се анђелске службе, па благодаримо Богу Који прима и нашу службу, иако пред Његовим престолом стоје и арханђели и анђели и остале небеске силе, које се набрајају и које непрестано прослављају име Божје „Свет, Свет, Свет, Господ Саваот! Пуно је небо и земља славе Твоје“, а онда у истој овој светој служби говоримо и миса овим небеским силама, такође, прослављамо име Божје. Има ли веће почасти за човјека, има ли већег славља, има ли већег достојанства“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Аранђеловдан прослављен у Ђурђевим Ступовима

Поводом прославе великог празника наше Цркве и крсне славе нашег Архијереја и духовног оца Епископа Јоаникија, уприличена је, потом, трпеза братске љубави на којој је славски колач Владици преломио архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела код Шавника.

Слављу су се придружили и јерођакони Андроник и Филотеј, као и монахиње Теодора из Жупског манастира, Харитина из манастира Шудикова и Макрина из манастира Добриловина, којима је Аранђеловдан, такође, крсна слава.