Свега што се нас ради збило

Ово путовање било је другачије од свих, прије свега због намјере, јер нисам дошао да се дивим грађевинама него градитељу, не објеката већ људских душа.

Свега што се нас ради збило

Путујући са мјеста на мјесто, од Витлејема па све до Голготе, схватио сам и нашег Господа као путника, те тако дошавши на земљу као путник, замарао се, знојио, гладнио, жеднио, на крају и распет био, само да би се човјек спасио.

Јордан, Назарет, Галилеја, јесу само нека од мјеста на којима је стала Његова нога. И свака од њих проникнута су чудима и обиљежена печатом савршене љубави кроз неупоредиву жртву.

Чуда се и дан данас дешавају у Јерусалиму. Ево већ двије хиљаде година људи долазе да виде и да се поклоне Христовом гробу који је ПРАЗАН. А управо то што је празан јесте и свједочанство Његовог Васкрсења и побједе живота над смрћу.

За ријеч атеизам тамо нијесам могао чути, јер просто је немогуће да човјек остане равнодушан  и да се у њему не пробуде религијска осјећања.

И тако са мјеста на мјесто, из дана у дан,  утисци су се сабирали, а последњи дан нашег боравка у Светом Граду је остао посебно урезан у мом животу…

На крају самог дана добили смо нешто слободног времена и одлучио сам да опет пођем до Христовог гроба, те поклонивши му се, остао сам мало у близини. Размишљао сам о свему што сам видио и доживио и нијесам био у стању да кажем било какав утисак и за једно кратко вријем остао сам нијем пред крајњим Божијим смирењем у дијелу нашег спасења. Али када је већ дошло вријеме да пођем назад и када су се затварала врата од храма, сјетио сам се ријечи које је некада изрекао цар и псалмопојац Давид: „Чиме ћу узвратити Господу за сва добра што ми је учинио?”(Пс. 116 стих 12) дивећи се управо тој љубави Творца према свом створењу.

Од тада није прошла ни једна литургија а да се не присјетим мјеста која сам посјетио а на којима су се одиграли догађаји “ради нашег спасења”, јер управо и литургија јесте сјећање, како каже Златоуст, „свега што се нас ради збило”.

Радован Мићовић
члан братства православне омладине