Недјеља православља прослављена у манастиру Заграђе

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у Недјељу православља, 17. марта 2019, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Заграђе на Шћепан Пољу.

Недјеља православља прослављена у манастиру Заграђе

Саслуживали су му јеромонах Лазар (Стојковић), игуман и јерођакон Гаврило, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.
Сабранима је ријечима архипастирске бесједе празник честитао Преосвећни Епископ Јоаникије.

Светом Причешћу приступили су присутни вјерници, који су  припремили постом, молитвом и покајањем.

На крају је прочитан Синодик православља.

Заједничарење је настављено у манастирској гостопримници.

Прва недјеља Великог поста посвећена је спомену побједе Православља над иконоборством. Главна побједа Цркве, које се сјећамо ове недјеље, јесте побједа над иконоборцима. Борба за очување икона трајала је скоро два вијека и у тој борби Црква је претрпела велика страдања. На Седмом васељенском сабору, одржаном 787. године у Никеји, дефинисано је поштовање икона. На Сабору је донијет Орос (одлука) вјере о иконама у основи којег је учење Светог Јована Дамаскина о иконама. Част, која се указује лику на икони, преноси се на Прволик и онај ко се клања икони, клања се, заправо, личности на њој насликаној.