Епископ Јоаникије посјетио Солун

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије боравиће ових дана на Светој Гори Атонској.

На путу ка Светој Гори Владика је, у четвртак 15. марта 2018, посјетио Солун, град који је сачувао многе грађевине из прошлости, посебно оне везане за староримско и византијско насљеђе и који је богат музејима, галеријама и другим установама културе од којих су неке наддржавног значаја. У Солуну су познате светиње: црква Светог великомученика Димитрија, заштитника града, црква Свете Софије, Светог Ђорђа и црква Панагија.

Епископ Јоаникије посјетио Солун

Током посјете Солуну Преосвећени Епископ је обишао и српско војничко гробље на Зејтинлику, гдје су смјештени гробови српских, француских, италијанских, енглеских и руских војника, погинулих у борбама и пробоју Солунског фронта у Првом светском рату.

Српско гробље представља централни дио комплекса на Зејтинлику. У његовом центру је капела испод које се налази костурница у којој је сахрањено 5.580 српских ратника, страдалих на Солунском фронту. Око маузолеја (капеле са костурницом) налази се десет парцела у којима је сахрањено 1448 српских ратника. Ту су и двије заједничке гробнице непознатих српских ратника пренијетих са Солунског фронта и непознатих српских ратника, заробљеника пренијетих из Цариграда.

Владику је срдачном добродошлицом поздравио чувар, домаћин и водич српског војничког гробља на Зејтинлику Ђорђе Михаиловић.