Средопосна недјеља у Бијелом Пољу

У Средопосну недјељу, 26. марта, у цркви светих Апостола Петра и Павла Литургију је служио јереј Никола Скопљак.

У евангелској поуци о. Никола је подсјетио вјернике на Јеванђеље по Матеју у којем се каже- колико је тешко камили ући кроз иглене уши тако је тешко и нама хришћанима прећи из зла ка добру, из својих недјела да вршимо дјела.

Средопосна недјеља у Бијелом Пољу

"То је тако јер се човјек више опредјељује за материјални, видљиви свијет, одвајујући се од јеванђелске врлине, духовног живота. И онда и када има неку велику вољу, јако је тешко да се врати на тај врлински и пут спасења зато што је био опчињен материјалним. А онда се дешава да човјек тако заслепљује душу и срце своје и самим тим када душа не може више да осјети и види тај трачак свјетлости, бар мало од ње, онда се јавља немир у човјеку, немирни и зли дух а од тог духа рађају се велике болести, немири а послије тога и смрт."

"А данашња два Јеванђеља нам свједоче о томе. Прво нам до танчина свједочи о томе шта се дешава када се човјек удаљи са тог пута и када га опсједну зли духови, а друго Јеванђеље нам говори о омом другом -савршеном путу врлина."

"Слушајући прву причу, када се Господ враћао са три ученика са Горе Преображења, чуо је своје ученике како се препиру са књижевницима. Када је дошао питао је књижевнике зашто се препирете са њима, један човјек из народа му каже - довели су једно дијете које је било нијемо, којега је мучио дух нечисти, које када би имао напад пјена би му излазила на уста. И нису могли да му помогну и исцијеле га. А Господ одговара: -О невјерни роде докле ћу бити са вама и докле ћу вас трпјети. Овим ријечима у ствари Господ показује да су чак и Апостоли који су били у времену са њим, поред свег тог народа који је био ту и био маловјеран и да та маловјерност прешла на њих, те нису могли да помогну том човјеку. Заиста је био и сам призор страшан, када слушамо те ријечи ,а не да гледамо човјека да се понаша тако. А онда Господ одговара: Ако можеш да вјерујеш вјеруј јер овај род се изгони само постом и молитвом. Овдје показује ријечи Спаситељеве како човјек треба да живи и да се понаша да би добио истиснско ицјељење. С једне стране треба да има вјеру у Васкрслог Господа, а то да употпунњује кроз пост и молитву да би очистио душу и срце своје и тако себе извео на прави пут да би заиста та душа могла да види свјетлост дана, само је тако могуће да се душа приближи Богу и созерцава са њим."

Средопосна недјеља у Бијелом Пољу

"А видјећемо кроз другу Јеванђелску причу о врлинама, гдје Господ Исус Христос наводи девет врлина. И човјек када испуњава ону једну, отварају му се путеви и рађају се једна за другом, и тако ће човјек да расте у мјеру раста Христовог. Тада ће човјек заиста да постане она со која може да посоли и помогне али ми треба да се трудимо да би постал со земљи, истинским путем кроз пост и молитву, а дао нам је Господ четири поста током ове године. Ево нас у највећем и најстрожем послу, зато немојмо да дангубимо вријеме, него да се исправљамо у молитви, посту покајању, што се крунише кроз тајну покајања. И то је једини пут да се човјек приближи Васкрслом Господу”, бесједио је о. Никола.