Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је са свештенством и свештеномонаштвом Епархије будимљанско-никшићке и Епархије милешевске, на празник Преподобног Симеона Новог Богослова, Светог Григорија Двојеслова, у суботу 24. марта 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Пљевљима.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

Овом приликом обављена је Света тајна исповијести за свештенство двију Епархија, а свештенике и народ су исповиједалипротојереј-ставрофор Милутин Андрић, архимандрит Исаија (Крговић) и игуман Арсеније (Самарџић).

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

Сабраном свештенству, монаштву и вјерном народу ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да има прилично симболике у томе што су се данас сабрали на овом светом мјесту – манастиру Свете Тројице, јер на Тројичиндан Бог Отац је преко Сина свога излио благодат Светог Духа на своју Цркву и учинио је тијелом Христовим, а на апостоле Господње сишли су огњени језици.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Ти огњени језици били су видљиви знак невидљиве силе Духа Светог, Духа Божје мудрости, истине, правде, сваке врлине и Божанског живота којим су се испунили и надахнули Свети апостоли Господњи. Послије Тројичиндана, када су се укријепили пуномоћством, силом с висине, обукли се у Божју свјетлост, у Божју правду, истину, постали су неустрашиви у тадашњој безбожној, паганској, многобожачкој, помраченој Римској империји која је робовала идолопоклонством идолослужења“.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Смјело су проповиједали ријеч истине по Римској империји и осталим незнабожачким земљама.Апостоли, некада страшивице, кукавице, по људској слабости, сви до једног, осим Светог Јована Богослова, који се упокојио природном смрћу, посвједочише име Христово ријечју, дјелом и животом до смрти, сви су пострадали мученички“, рекао је Владика, наводећи каопримјере страдања Светих апостола Петра и Павла и осталихкоји су своју ријеч запечатили мученичком крвљу.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Тако се свједочи Јеванђеље, чесни оци, као што су и многи из рода нашег посвједочили Јеванђеље у вијеку који је прошао, за који су се многи надали да ће бити вијек просперитета, среће и благостања, а он је, нажалост, био вијек страдања Цркве. После толико вјекова, опет се појавише свједоци Господњи који крвљу својом запечатише своју вјеру, а међу њима и игуман ове свете обитељи свештеномученик Серафим Жарић, прота Душан Пријовић, много свештенства из Црне Горе“.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Још ми не знамо шта нам се све издогађало, али оно што је најважније, многи из Црне Горе посвједочише своју вјеру и своју проповијед до смрти, храбро и неодступно, њима на челу је Свети свештеномученик Јоаникије Липовац, с њиммноги други и свештеници из пљеваљског краја“, истакао је Његово Преосвештенство.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

Указујући на сву узвишеност и достојанство свештеничке службе, Владика је казао да ју је Бог из своје безграничне љубави повјерио грешним људима у складу са првобитном замишљу да човјек буде свештенослужитељ, који ће овај кварни свијет да оплемењује и призива Божју милост, Божју благодат на сву васељену.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Онај Који је излио своју милост, Божју благодат на овај свијет, то је сам Господ, а нас је удостојио да будемо Његови саслужитељи. Он је Архијереј вјечни, а ми смо Његови саслужитељи. Ми који се зовемо архијерејима, свештеницима, ђаконима смо удостојени да будемо Његови саслужитељи. Највеће достојанство, веће од царског које је Бог дао човјеку“.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Зато да будемо одговорни, да проповиједамо јеванђеље Божје, прије свега, својим примјером и својим животом, а онда и ријечју, и да сазивамо народ на молитву. То је прва и основна служба, дужност свештеника да окупља народ Божји око имена Христовог у храму Божјем, да га чини заједничарем славе Божје, а остало ће Господ устројити и уредити. Да позивамо народ Божји да се храни небеским хљебом, да се напаја небеским пићем и у току поста и у току мрса“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, закључујући на крају бесједе:

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

„Нека буде срећан и благословен наш данашњи окуп свештенства Епархије милешевске и Еапрхије будимљанско-никшићке, да се саберемо, да се видимо уочи Васкрсења Христовог, да се једни другима обрадујемо и укријепимо за велике дане који долазе, за улазак у Велику недјељу, да измирени са Богом, са својом савјешћу и својим ближњима уђемо у спасоносне дане Велике недјеље распећа и смрти Христове и Његовог тридневног Васкрсења, које нека нам дође на радост, на обновљење, на укрепљење, да та радост обузме наша срца и да ту радост, свјетлост и Божју благодат проповиједамо овом свијету“.

Сабор свештенства и свештеномонаштва двије Епархије у Пљевљима

Након службе обављен је братски састанак свештенства двију Епархија, на коме је било ријечи о црквеном животу и о проблемима са којима се сусрећу свештеници у мисионарској служби.

Сједница ЕУО Епархије будимљанско-никшићке на Жабљаку

У поподневним часовима на Жабљаку је, у Парохијском дому, одржана сједница Епархијског управног одбора којом је предсједавао Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Владика Јоаникије је поднио експозе о раду Епархијског управног одбора.