Прво бденије у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у сриједу 29. марта 2017, у манастиру Ђурђеви Ступови, Прво бденије на којем је читан канон Светог Андреја Критског.

Саслуживало је свештенство беранско-андријевичког намјесништва и монаштво Манастира уз молитвено учешће вјерног народа.

Прво бденије у Ђурђевим Ступовима

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је казао да је службаПрвог бденија велико искуство,које хришћане везује за православни Исток, за свети град Јерусалим, за велике подвижнике и библијске личности. Текст канона Светог Андреја Критског је,према Владикиним ријечима, скоро у потпуности заснован на Светом писму, открива нам смисао појединих библијских догађаја и упућује у тајне Божанског домостроја спасења.

„Канон који читамо је покајничког карактера, а покајање код нас увијек доноси очишћење, растерећење, ослобођење, просвјетљење. Покајање, покајничка туга код православних је туга због наших грјехова, туга прожета надом на очишћење и ослобођење, увијек се претвара у радост, у празник. Овај пост води нас као духовним лествицама према највећем празнику, а тозначи уједно и према највећој радости“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Он је појаснио да Прво бденије у нашим црквама и манастирима, који немају довољан број братије, траје нешто краће у односу на служење на Светој Гори Атонској, гдје тобуде свеноћно бденије.Владика је позвао вјерни народ да присуствује Литургији Пређеосвећених дарова, која ће се у манастиру Ђурђеви Ступови служити у четвртак 30. марта са почетком у 7 часова и 30 минута, те Акатисту Пресветој Богородици у петак вече, 31. марта.

Прво бденије у Ђурђевим Ступовима

„Упетак вече имамо јединствену службу која се врши једном годишње - Акатист Пресветој Богородици, комбинован са другим службама и садржајима у славу Пресвете Дјеве Богородице. Дивно бденије, хвала Богу, сада имамо преведено на српски језик, и настојте, драга браћо и сестре, да не пропустите ни то бденије“.

„Лијепо је што сте научили да долазите на вечерње службе, оне нас припремају за присније, ближе, динамичније, веће учешће у светој Литургији. За свету Литургију, за Свето причешће треба се припремити молитвом. Најбоља, најпоузданија припрема је да дођемо на вечерњу службу, нарочито ако се служи бденије, а ујутру, ко је у прилици и ко се припремао за причешће, нека дође да се причести Светим Тајнама Христовим, да сенавикнемо да долазимо у цркву и ван недјељне Литургије“.

„Ми смо установили овдје да, иначе, сваког петка, служимо молебан Пресветој Богородици и та служба има, такође, велики значај, али посебно овај Акатист у петак вече. Лијепо је да дођете, да се, на такав начин, полако се приближавајући Великој недјељи, спремимо за велике догађаје наше свете вјере, велике празнике који слиједе“, поручио је Његово Преосвештенство.