Нека је вјечан покој жртвама НАТО бомбардовања

У манастиру Ђурђеви Ступови, у петак 24. марта 2017, служен је парастос жртвама НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе 1999. године.

Парастос је служио протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник беранско-андријевички уз саслужење беранског свештенства и монаштва Манастира.

У молитвеном сјећању на жртве злочиначког НАТО бомбардовања, које је почело на данашњи дан – 24. марта 1999 и трајало је 78 дана, учествовали су вјерници беранског краја.

Нека је вјечан покој жртвама НАТО бомбардовања

На страдање недужног народа ондашње СР Југославије, подсјетио је, у свом обраћању, протојереј-ставрофор Драган Ристић.

„Одслужисмо овај помен за све невино страдале, а било их је много, јер смо у том периоду од „Милосрдног анђела“ добијали „поклоне“ са неба у виду најсмртоноснијих и најгорих оружја, које је тада постојало, оних бомби које су бачене на нашу земљу. Нису тада, по одобрењу Солане, Кларка и осталих, гађали само војне објекте, који су им наводно били циљ, него су гађали и вртиће, блнице, школе, телевизије. Много их је страдало у возовима, попут воза у Рачку у којем су погинулаона недужна дјеца,а сјетимо се и жртава у Мурини. Само Бог зна колико је Његовом милошћу заштитио људи, колико је заштитио дјеце, да број жртава не буде много већи, јер је токомбомбардовања извршено преко 2000 летова на нашу земљу, а гађано више од 1000 циљева“.

„Колико је то било интензивно бомбардовање на један мали ваздушни простор, на једнумалу земљу, Србија и Црна Гора у то вријеме; то је, уствари, било иживљавање великих сила на недужни народ, који ничим није био заслужио да буде бомбардован“, рекао је свештеник Ристић.

Он је, позивајући се на ријечи блаженопочившег Патријарха српског Германа, поручиода је праштање врхунска заповијест у хришћанству, којом нас са Крста поучава Распети Господ, док је памћење човјекова дужност.

„Нека Господ све жртве које су пострадале, настани у насељима светих, да их упокоји у наручје Аврама и Исака. Ми, по ријечима нашег Патријарха Германа, који је 1984. у Јасеновцу казао да морамо да опростимо, такви смо по природи јер смо хришћани, али не можемо да заборавимо, па нећемо заборавити ни ово“.

„Нека је на здравље и на спасење вама овдје сабраним, поздрављампосебно делегацију наше Општине, која је дошла да се заједно помолимо за покој њихових душа. Вјечан им покој у Царству небеском“, закључио је о. Драган Ристић.