Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

Ових дана је у варошици Шавник, поред храма Светог великомученика Георгија, почела обнова гробова и споменика свештеницима Луки и Михаилу Ђуровићу.

Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

Како нас је информисао надлежни парох јереј Драженко Ристић, ова два знаменита свештеника, отац и син, одавно су, нажалост, заборављени од самих житеља Шавника и шире јавности, што свједоче запуштени гробови и полупани крстови на њима.

Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

„Лука Ђуровић је први становник ове вароши и са правом се може рећи да је оснивач данашњег Шавника. Поријеклом је из Бјелопавлића, а рођен је око 1840. код Горњег Милановца. Описмењавао се у Овчарско-кабларским манастирима, затим у Љубостињи и Раковици. Био је немирног духа, па се преко Острога и Бјелопавлића упутио у ове крајеве и стигао у Шавник, гдје му је живио ујак Мишур Контић, избјегао из Бјелопавлића. Дошао је у најам код Божа Томића у селу Превиш, а ту је и остао по наговору ујака Мишура. Лука је 1861. саградио прву кућу у Шавнику, на мјесту данашње зграде и административног центра Општине Шавник“, подсјећа о. Драженко.

Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

У овој кући Лука је отворио хан с дућаном. Бавио се и учитељским послом, као и његов син Михаило. Учио је дјецу у манастиру Острогу, Језерима, Врелима, Жабљаку и Шавнику. Учествовао је и у другим друштвено-политичким активностима.

Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

„У Шавнику је основао читаоницу и позоришно друштво. Када се 1895. упокојио велики бан Новица Церовић,свештеник Лука Ђуровић му је држао опијело и опроштајни говор.Лукинсин Михаило, такођесвештеник, школовао се у Неготину. Као учитељ и свештеник службовао је у Бијелој код Шавника. Изненадна смрт прекинула је његов живот 1913. године, а његов отац Лука упокојио се 1917. године. Поводом стогодишњице његовог упокојења, парохија шавничка је одлучила да обнови њихове гробове и постави нове крстове“, наводи парох шавнички јереј Драженко Ристић.

Из живота наших парохија: Обнова гробова оснивача и првих становника Шавника

Освећење нових крстова на споменицима Луке и Михаила Ђуровића планирано је за Васкрс ове године, а парастос ће се обавити крајем јула.