Вечерња служба праштања у никшићком Саборном храму

Свештенство архијерејског намјесништва никшићког служило је у недјељу 13. марта 2016, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу Вечерњу службу праштања уочи почетка Великог, Часног поста.

Вечерња служба праштања у никшићком Саборном храму

Том приликом бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић, који је сабраним вјерницима пожелио срећан и Богом благословен почетак Великог Часног Васкршњег поста, највећег и најважнијег поста у години, који је Црква одредила.

Вечерња служба праштања у никшићком Саборном храму

"Пост је Божанска установа, знамо да је постио Господ и Спас наш Исус Христос, постила је Пресвета Богородица, постили су Свети ученици Господњи и апостоли, постили су сви угодници Божји од памтивјека до дана данашњег и потврдили да се Господу може угодити једино постом и молитвом. Пост и молитва су крила у духовном животу, они су средства помоћу којих се долази до циља, а циљ је сјединити се са Господом у Светој Тајни евхаристије, примити Господа у себи да би живјели Господом и да би Он живио у нама“.

Вечерња служба праштања у никшићком Саборном храму

"Данас смо прочитали у Светом Јеванђељу главну и основну поруку да ако не опростимо брату и ближњему свом не може ни Господ нама опростити грехове наше. Морамо једни другима, браћо и сестре, да опростимо да би Бог нама опростио. Треба да се сјећамо увијек оних ријечи Господње молитве: Опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима нашим. Ако нијесам духовно јак да опростим ономе који ме је увриједио како онда могу да очекујем од Господа Творца мога, Творца неба и земље, свега видљивог и невидљивог, да опрости мој гријех учињени“.

Вечерња служба праштања у никшићком Саборном храму

"Како ми да не опростимо, драга браћо и сестре, кад је Господ на крсту опростио у име свих нас, у име свеколиког људског рода и оставио нам то да морамо да опростимо једни другима сагрјешења наша. Човјек који нема снаге да опрости, у њему је она демонска и нечастива сила, а кад опрашта он је утолико велики пред Господом, кад опрости онда његова душа расте у благочешћу, у милосрђу, у љубави,у доброти, у правди Божјој и то је оно стање човјеково када благодат Светог и Животворног Духа борави у човјеку, у његовом срцу, у његовој души, у свеколиком бићу његовом “, бесједио је свештеник Крушић.