Нова књига Буда Симоновића представљена у Никшићу

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у уторак 1. марта 2016, одржана је промоција књиге "Туђа земља калауза нема“ познатог новинара и публицисте Буда Симоновића.

Нова књига Буда Симовићапредстављена у Никшићу

Књига је настала трагом славне епске пјесме Радована Бећировића Требјешког о атентату и погибији краља Александра Карађорђевића ујединитеља у Марсеју 1934. године. Издавачи су Издавачка кућа "Обод“ са Цетиња и "Штампар Макарије“ из Београда.

Нова књига Буда Симовићапредстављена у Никшићу

Сабрање је, поздрављајући бројну публику, међу којима потомке и чланове породице Радована Бећировића Требјешког, благословио протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Нова књига Буда Симовићапредстављена у Никшићу

"Добро дошли на промоцију књиге „Туђа земља калауза нема“ нашег пријатеља и брата у Христу Буда Симоновића, познатог новинара и публицисте. Тема књиге је пјесма барда епске поезије хаџи Радована Бећировића Требјешког о погибији витешког краља Александра у Марсеју. Сам наслов овога дјела је познати стих из ове пјесме, јер је краљ Александар пред полазак у ову туђу земљу, гдје је мученички страдао, имао нека јављања од Вишњега и неко предсказање да не треба ићи, јер га тамо чека погибија. Али краља Александра знамо као витешког свугдје гдје је требало бранити српски род и бранити Часни крст са три прста. Он одлази на тај пут и страда као миропомазани мученички краљ и управо је тематика ове књиге је његово страдање. Наш брат Будо, на њему својствен начин, како он то зна и умије, дивно је обрадио сву расположиву документацију и настала је још једна квалитетна књига“, рекао је свештеник Крушић.

Нова књига Буда Симовићапредстављена у Никшићу

О књизи су говорили: пјесник Будо Новосел, др Будимир Алексић, епски пјесник Божо Ђурановић и аутор.

Нова књига Буда Симовићапредстављена у Никшићу

Програм, који је водио публициста Милан Стојовић, употпунили су гуслари: Славко Горановић, Рајко Жижић и Раде Радовић.