Дјеца пострадала на муринском мосту нијесу колатерална штета, они су за нас свете жртве и свети новомученици

У манастиру Ђурђеви Ступови у четвртак 24. марта 2016, служен је парастос жртвама страдалим током НАТО агресије на Србију и Црну Гору, која је почела на овај дан 1999. године.

Парастос је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са свештенством и монаштвом Епархије.

Дјеца пострадала на муринском мостунијесу колатерална штета, онису за нас свете жртве и свети новомученици

Помену је присуствовао народ беранског краја, а свима сабранима архипастирском бесједом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика је казао да је прошло седамнаест година од када је почело бомбардовање наше отаџбине од стране НАТО пакта, па иако, у војничком смислу тадашња држава СР Југославија није имала изгледа да се са успјехом одупре тој најмоћнијој војној сили, пружен је частан и достојанствен отпор као што су то увијек наши преци кроз историју.

Остати вјеран завјету предакакоји су се супростављали свакој освајачкој сили која је газила нашу отаџбину, без обзира колико та сила била јака, представља утемељење нашег народа за његову будућност, јер једино народ који зна да се брани, истакао је Владика Јоаникије, који зна да поштује нејач, да брани своје светиње, своју дјецу, да поштује друге и да ничију туђу територију не заузима, тај народ утемељује себе на прави истински начин.

"Сви други који мисле да ће освајањима и поробљавањима, убиствима и гажењем по лешевима себи створити срећу и будућност они је, заправо, разарају.Велики је број жртава које су страдале у току НАТО бомбардовања. Нажалост у Црној Гори наше власти несрећне, не помињу своје жртве, а у току бомбардовања поједини људи на власти у Црној Гори више су се понашали као НАТО агенти, него као бранитељи своје отаџбине и да су смјели од народа они би се врло радо придружили и ставили се отворено у службу, али пошто нијесу смјели то су урадили тајно."

"Зато смо ми, драга браћо и сестре, дужни да поменемо часна имена јунака бранитеља наше отаџбине, којих је велики број. Ја имам један број имена, али овај списак, свакако, није коначан и знам да поједини људи могу помоћи да се направи и комплетира тај списак, колико је то могуће. Са њима треба помињати и све оне који су киднаповани и који су уморени најгрознијом смрћу по Жутим кућама, чији су органи вађени и препродавани по бијелом свијету."

"А ми смо се данас молили, прије свега, за дјецу која су пострадала на муринском мосту и за недужни народ. То нијесу колатералне штете, то су за нас свете жртве и свети новомученици, а са њима смо помињали и војнике који су у регуларној војсци наше отаџбине војевали против НАТО пакта и они су заслужили, жртвујући своје животе, да их вјечито помињемо. Они су спасили част и образ Црне Горе“, рекао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Он је поменуо појединачно,именом и презименом, сваког од ових последњих витезовасрпских, бранитеља наше отаџбине, наглашавајући да њихова имена заједно са именима дјецеи недужног народа, пострадалих на муринском мосту, заступају цијелу Црну Гору.

"Наша је дужност на на овај дан, који је символ НАТО злочина над нашом отаџбином, символ разарања наше отаџбине и отимања најсветије стопе српске земље Косова и Метохије, да на овај дан њихова света имена заједно са свим осталим жртвама помињемо. Нека Господ упокоји њихове душе и дарује им Царство Небеско“, поручио је Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки.