Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је у суботу 12. марта 2016, темеље цркве Преподобног Стефана Пиперског, прве светиње у Црној Гори посвећене овом великом угоднику Божјем, која се подиже у засеоку Губељ у Кутима у Жупи Никшићкој, родном мјесту светитеља.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

У чину освећења и полагања камена темељца саслуживали су: протојереји Василије Брборић, надлежни парох, Велимир Јововић и Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, те ђакон др Никола Маројевић.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Преосвећеног Епископа, присутно свештенство, монаштво и госте сабрања дочекао је, у великом броју, вјерни народ жупских села.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

По освећењу темеља храма архипастирским словом обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је казао да је Жупа Никшићка позната као завичај Преподобног Стефана Пиперског.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Владика је подсјетио да је овај велики светитељ и угодник Божји живио у 17. вијеку, да се дуго подвизавао у манастиру Морачи, у Пустињи ровачкој, а касније у манастиру Ћелије Пиперске, чији је био ктитор. Према ријечима Владике Јоаникија Преподобни Стефан Пиперски и Жупски познат је као бранитељ вјере православне од ислама и католицизма.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

„У то вријеме тешког турског ропства, вршили су притисак западни мисионари по Црној Гори и Херцеговини, све до Пећке патријаршије, а наш се народ одупирао. Међутим, не би се могао одупријети да није било таквих стубова вјере православне као што су Свети Василије Острошки и Преподобни Стефан Пиперски, који су били вође свештеника, монаха и цијелог народа. Иако су била тешка времена и зло се велико спремало, захваљујући таквим пастирима наш се народ очувао, очувао вјеру, очувао част, своје светиње и своје поштење“.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

„Када сте, драга браћо и сестре, изразили вољу да подижете овај храм то значи да сте спремни да се жртвујете за слогу, за јединство, за љубав, да сте спремни да се мијењате на боље, а овај храм треба да се сагради са слогом, са љубављу, са прилозима свих Жупљана и оних који поштују Светог Стефана Пиперског, који се њему моле, њему обраћају за помоћ коју он изобилно шаље свима који му се обраћају.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Нека Бог благослови ово племенито дјело и вас који сте кренули да подижете овај храм. Лијепо сте започели, да овако дивно наставите и да у слози и у љубави ову светињу довршите“, поручио је Његово Преосвештенство.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Надлежни парох протојереј Василије Брборић је рекао да је велики благослов за ово мјесто, за овај крај, за читаву Жупу, а и шире, што његов род подиже цркву у славу Божју и у спомен Светог Стефана.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

„Сабра нас данас Свети Стефан Пиперски и жупски на својој старевини, на свом имању гдје се подигао и земни живот угледао. Од данас сабираће нас око своје цркве да нас духовно подиже и уздиже. Зато Светац и овдје служи да нам живот Јеванђеља продужи“, казао је свештеник Брборић, подсјетивши на јављања Светог Стефана у свом родном крају, којих је биловише послије блажене кончине његове и која су, вјероватно, подстакла Жупљане на градњу цркве.

„Мислим да је то прва црква посвећена овом Светитељу. У градњу је укључено преко 99% жупских домаћинстава која су до сада обишли људи из Црквеног одбора, а они су се највише и потрудили. То је знак да Жупа воли Христа Бога и Светог Стефана свога. Радује се Свети Стефан овом храму, али ће се још више радовати да упоредо градимо храм Божји у срцу свом“, поручио је о. Василије.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

У име Црквеног одбора Жупе Никшићке обратио се Иван Зечевић, предсједник. Он је рекао да је велика част и благослов што се први храм, посвећен овом дивном Светитељу, подиже у Жупи код родне куће Светог Стефана на Губељу и што је управо нашој генерацији припала та дужност и велика радост.

„Свако вријеме носи своје тешкоће и своја искушења, тако је било и у времену Светог Василија Острошког и Светог Стефана Пиперског и Жупског, а тако је и данас. Увијек се нађу неки „нови турци“ којима смета православна вјера и Света саборна и апостолска Црква. Ипак, Црква Божја је опстала и преживјела сва гоњења којима је била изложена и преживјеће и постојаће све до краја свијета и вијека“, казао је Зечевић, позивајући сабране, али и све људе добре воље, да се у мјери, колико је то могуће, укључе у изградњу овог светог храма.

Освештани темељи будуће цркве Светог Стефана Пиперског

Скуп је здравицом поздравио Баја Крулановић.

Потом је у дому у Царинама у Жупи Никшићкој, уприличена трпеза љубави на којој је изведен пригодан културно-умјетнички програм.