Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

Светом Архијерејском Литургијом и празничном Литијом са иконама, која је опходила храмовно здање,прослављена је Недјеља Православља у Никшићу.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење више свештенослужитеља Епархије.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

Недјељу Православља сабранима је литургијском проповиједи честитао Преосвећени Епископ Јоаникије. Владика је казао да славећи побједу Православља над иконоборством ми славимо божанску светост и љепоту, чији причасници постајемо у Цркви, учествујући у светим службама.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

"Када год на недељној служби пјевамо пјесму Свет је Господ Бог наш, ми исповједамо истину да Он није свет само за себе, него да и ми, који Га прослављамо, који славимо Његову светост, постајемо судионици и причасници Његове светости и Његовог живота."

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

"Данас када прослављамо Свете иконе, побједу Православља над иконоборством ми славимо и божанску светост и божанску љепоту, а божанска светост, божанска љепота и божанска доброта то је, заправо, једно те исто. То се све прожима и свега тога ми у Цркви постајемо причасници, драга браћо и сестре“, рекао је Владика Јоаникије и додао:

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

"Да бисмо имали што више удјела у божанском животу, у божанској светости, божанској истини и љепоти ми треба да приготовимо своје срце, своје мисли, своја дјела, своје поступке и своје намјере да би се Господ настанио у нама. Да ли ће се Он настанити у нама или неће то зависи само од нас. Он све нас љуби, све нас милује, Он је дошао у овај свијет, оваплотио се, постао као један од нас, ушао у наш живот, сјединио се са нама, али не насилно, него по љубави. И само од наше љубави и ревности зависи да ли ћемо се и ми сјединити са Господом и постати причасници Његовог живота и Његове светости“, казао је Његово Преосвештенство.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

Он је истакао да је велики Божји благослов што су у последње вријеме наши свети храмови испуњени вјерним народом, скоро сваке недјеље, а нарочито празницима. Па ипак, иако су због тога наша срца препуна радости, то не значи, сматра Владика, да смо много узнапредовали, јер имамо ми још доста мана које треба да исправљамо.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

"И ми који идемо у цркву, и ми који ову свету службу вршимо, треба увијек да се исправљамо, да се поправљамо. Зато је света Црква установила постове, а постови су позив на покајање, на поправљање, на исправљање наших мисли, наших дјела, наших поступака да бисмо се припремили за сусрет са Господом и једни са другима. Зашто тражимо опроштај од својих ближњих прије почетка светог поста?"

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

"Да бисмо поставили добар темељ за овај велики подвиг, јер ако се не измиримо једни са другима, и то истински и најдубље, и ако не знамо да затражимо опроштај, а посебно ако, не дај Боже, не знамо да дамо опроштај, а сви смо ми дужни да тражимо опроштај и да ако неко тражи од нас опроштај то од срца чинимо. Када тако наше срце омекша, када се приготови, када се припреми, онда је лако постити, онда се лако трудити, онда нам све иде лако, а ако то не чинимо онда смо као свезани, као да су нам свезане руке и ноге, иако се трудимо али напријед не може“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Недјеља православља прослављена у никшићком Саборном храму

Велики број сабраног народа приступио је Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.

По одслуженој Литургији Литија са светим иконама у спомен на побједу православних над иконоборцима на 7. Васељенском сабору опходила је храмовно

здање.

Након повратка у Саборну цркву прочитан је Синодик православља.