Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Месне покладе, у недјељу 6. марта 2016, са свештенством и свештеномонаштвом Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

Сабраном народу ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, који је указао на одломак из прочитаног Светог Јеванђеља о Страшном суду, које нас подсјећа да је Господ Онај милосрдни и праведни Судија, Који свакоме даје по дјелима његовим. Мјерило суда Христовог јесте љубав, па ће спасење сваког хришћанина зависити од његовог доброг дјела, пажње и милосрђа према своме ближњему.

Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

„Како ми, драга браћо и сестре, размишљамо о томе када кажемо да је Господ Исус Христос дошао у овај свијет, оваплотио се, примио нашу природу и постао као један од нас. Он је, заправо, ушао у људски живот, поистовјетио се са сваким човјеком, а данашње Јеванђеље баш то истиче и да се Господ највише поистовјетио са онима који су у овом животу подвргнути патњама, страдањима, болестима, лишавањима, када говори Господ: Ако једноме од њих учинисте, мени учинисте. То је суштина наше вјере православне. Господ је ушао у наш живот, поистовјетио се са нама, а нарочито са онима који ради Њега страдају, који су ради Њега гоњени, који су ради Њега понижавани и онима који страдају због својих слабости, тешкоћа, грехова, али се хватају за Његов скут и Њему припадају“.

Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

„И, ево, видите како ће Господ судити на Страшном суду, управо се о томе говори. Како поступамо према ближњима својим тако ће нам Господ судити. Ако имамо љубави, милосрђа, доброте, добрих дјела према ближњима својим то ће Господ примити као да је Њему самом учињено. И то, заправо, јесте тако. На западу се оснивају разне хумане организације, добротворне установе, све је то добро, али ту нема Христа него има људског истицања и то у суштини мало помаже. Да то, заиста, нешто нарочито помаже тај западни свијет би се препородио. Али, то није случај. Зашто? Зато што је све људско и само људско. А света вјера православна истиче другачије милосрђе, оно милосрђе које у ближњему свом види лице Божје, управо као што говори данашње Јеванђеље“, казао је Владика Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио у манастиру Ђурђеви Ступови

Владика је, поучавајући сабрани вјерни народ, своју бесједу закључио ријечима да је свакоме од нас дата прилика за спасење:

„Ако је човјек здрав, ако може да ради, ако има од чега да подијели са ближњим може да се спасава, ако је лишен тога, а он је са Христом, само нека вјерује у Христа, нека Њега слави и он ће се спасити, можда прије од оних који су здрави, који могу да раде, који могу да чине добра дјела. Они су са Христом Господом: Гладан бијах нахранисте ме, у тамници бијах посјетисте ме, болестан бијах утјешисте ме, каже се у данашњем Јеванђељу. Ето, дакле,прилике свакоме од нас да се спасавамо“.