Литургија у Бијелом Пољу

Бесједећи на бијеле покладе у недјељу, 13. марта 2016,у току свете Литургије у у цркви Светих Апостола Петра и Павлајереј Никола Скопљак се осврнуо на припремне недјеље које су претходиле Великом посту.

"Кроз недјељу Митара и Фарисеја, недјељу Блудног сина и недјељу Месопусну или недјељу Страшног суда и данашњу недјељу Господ је кроз своје приче показао како треба да се припремимо и слиједимо пут Божји и како треба да уђемо у овај свети Велики Васкршњи пост. Чули сте, драга браћо и сестре, како данашње Јеванђеље започиње ријечима: „Ако опростите људима сагрјешења њихова и Отац ваш небески опростиће вама, а ако не опростите људима сагрешења њихова неће ни вама опростити Отац ваш небески“. Ово је врло јасна порука Господа Исуса Христа о томе како треба да почнемо ову свету недјељу, овај свети велики пост, а то чинимо кроз праштање. И управо данашњи дан и читава седмица је била недјеља праштања када се човјек спремао за указак у свети пост, када је тражио опроштај грехова од ближњих, јер смо смртни и органичени људи који гријеше, посвађају се и науде једни другима. Још је боље када опраштамо таквим људима, који су нам начинили велико зло, управо из своје слабости и незнања. Ако таквим гестом почнемо припрему за пост и опростимо, заиста ће и Господ видјети тај труд и опростити нама наше гријехе. И управо из такве љубави отварају нам се врата да почнемо да чинимо друге врлине. И како каже свето Јеванђеље да не будемо као лицемјери, да сви знају како постимо."

Литургија у Бијелом Пољу

"Ако постимо да би неко други видио, ако тај пост није онај истински да би се очистили душа и тијело и ако није пост оно што тражи Господ од нас, да будемо чиста срца, онда боље да не постимо, јер како каже "примили су плату они који када посте то раде зато да би се хвалили пред људима“. Треба да постимо онако како је Господ одредио, а Бог све види. Најбитније је да Он види како постимо и у онај дан Страшног суда видјеће људи када Господ октрије сва наша дјела, зато треба да се трудимо да наш пост буде истински, из љубави и из срца. Да, како нас је учила наша света црква, ову прву припремну недјељу постимо на води до суботе, наравно ко може“, бесједио је о. Никола.

Он је указао да је смисао поста да се припремимо за најрадоснији догађај Васкрсења, да сакупљамо блага на небу, гдје ни рђа ни мољац не могу да униште а не земаљска блага која су подложна пропадању и смрти.

"И није нас за то Господ створио, него за вјечност и нешто много љепше од овог пролазног и земаљског. Нека буде на здравље и спасење данашња света служба да издржимо на путу спасења и да се истински окренемо посту и молитви“, бесједио је он.