Недјеља Православља прослављена у манастиру Ђурђеви Ступови

Светом Архијерејском Литургијом, која је служена у манастиру Ђурђеви Ступови и празничном Литијом, у којој су ношене свете иконе, у недјељу 1. марта 2015, прослављена је Недјеља Православља.

Недјеља Православља прослављена у манастиру Ђурђеви Ступови

Литургијом Светог Василија Великог која је на Недјељу Православља служена у манастиру Ђурђеви Ступови, началствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархије.

Сабраном вјерном народу архипастирском бесједом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о божанским тајнама наше свете вјере православне - Светом причешћу и исповијести, тајнама које се не могу, како је казао Владика, разумом описати, али се поимају вјером.

„Човјеку је дато да се храни земаљским хљебом, али му је дато да се храни и небеским хљебом, јер је душа боголика, бесмртна, христолика. Господ је дошао у овај свијет да нам дарује тај хљеб и све нас позвао да се хранимо небеским хљебом, да примамо Свето причешће и пијемо небеско пиће, то је тијело Његово и крв Његова. То су велике, божанске тајне нашег спасења, тајне наше свете вјере које разумом не могу да се опишу, нити да се изразе језиком људским, али се вјером поимају, а вјера је најдубља, највећа сила душе“.

Недјеља Православља прослављена у манастиру Ђурђеви Ступови

„Све је друго површно код човјека, али када се вјера укоријени у његово срце, као нека исконска снага у души, она је дубока, она нас везује са Богом, она просвјетљује и оспособљава наш разум да схвати и оно што је изнад разума“, рекао је Епископ Јоаникије.

Он је казао да нас наше невјерје, наши гријеси, мане и свађе спречавају да се хранимо Небеским хљебом. Зато је Црква заповиједила да прво треба да се успостави мир са ближњим својим, па тек онда да се приступа Светој чаши.

„О томе Господ говори у Светом Јеванђељу и то је оно што је битно, али треба и да се измиримо са својом савјешћу, да се измиримо са Богом и тек онда се можемо одазивати позиву Господњем да приступамо Светој чаши редовно и што чешће. Црква је заповиједила да се служе свете службе и на свакој светој служби чујемо позив: „Са страхом Божјим, вјером и љубављу приступите“, приступите да се нахраните Небеским хљебом, да живите новим животом, да се сједините са Господом, да добијете Његов живот, Његову бесмртност и Његову вјечност, али, увијек, треба да приступамо са страхом Божјим, испитујући своју савјест. Позвани смо, драга браћо и сестре, да прво своју савјест испитамо и увијек треба испитивати себе, али кроз Свету тајну исповијести“, поучавао је сабране вјернике Његово Преосвештенство.

Недјеља Православља прослављена у манастиру Ђурђеви Ступови

Преосвећени Владика је подсјетио да данашњи свети велики празник Недјеља Православља прославља побједу иконопоштоватеља над иконоборцима.

Било је оних који су одбацивали поштовање светих икона, а они су, заправо, порицали тајну нашег спасења оваплоћења Христовог. Чим се Христос оваплотио, примио наше људско тијело, постао видљив, онда можемо и да Га изображавамо и да изображавамо ликове светих, оних који су се ослободили од гријеха, који су засијали чистотом првобитне љепоте и красоте Божије, коју нам је Бог дао. У томе је укратко тајна данашњег празника, мада не треба заборавити ни то да је борба за иконе трајала преко стотину година и тек средином 9. вијека иконопоштоватељи су однијели свечану и торжествену побједу над иконоборцима и опет је засијало Православље. То је било пред почетак крштавања Словена и ми смо, послије тог великог искушења, великог испитивања које је задесило Цркву, примили плодове те велике борбе“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након причешћа вјерника услиједила је празнична Литија са светим иконама у част и спомен побједе над иконоборцима. Литија вјерног народа, свештенства и монаштва опходила је манастирско здање, а потом је прочитан Синодик Православља.