Поштујући Свете Иконе ми се поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу

Недјеља Православља свечано је прослављена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Поштујући Свете Иконе ми се поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу

Свету Литургију, којој је присуствовао велики број вјерника који су се причестили Светим тајнама Христовим, служило је свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво Епархије.

Након прочитаног Светог Јеванђеља ријечима бесједе обратио се протојереј-ставрофор Драган Крушић, честитајући сабраном вјерном народу велики празник торжества и побједе Православља.

Поштујући Свете Иконе ми се поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу

"Данас прослављамо Недјељу коју установише Свети Оци поводом побједе поштовања Светих Икона у Цркви. Свети Оци су одредили да на овај дан прослављамо побједу једне Свете Саборне и Апостолске Цркве над сваком јереси. Иконоборачка јерес је била, у ствари, уперена против тајне Богочовјека Исуса Христа, против тајне засноване на оваплоћењу – да можемо представљати, иконописати лик Божји, лик Пресвете Богородице, ликове Светих, да можемо поштовати и цјеливати Часни и Животворни Крст, Свете мошти и Свете Иконе“.

Поштујући Свете Иконе ми се поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу

"Тајна Свете Иконе јесте у томе да она свједочи и брани јединство Православне Цркве, које добијамо свише, на дар од Бога. Ми поштујемо Свете Иконе и цјеливајући их, ми се клањамо Тројичноме Богу, Који се открио у лику Богочовјека Исуса Христа. Њега Оваплоћенога Бога видјеше Свети апостоли и у одушевљењу рекоше једни другима: Дођи и види! Тим истим позивом Црква позива цио свијет, све људе и народе свијета, да дођу и виде човјечански лик Бога Који се оваплотио и постао један од нас. Поштујући Свете Иконе ми се, у крајњем исходу, поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу Који је Икона Бога невидљивог (2. Кор. 4, 4) и не само да Му се поклањамо, већ га и примамо у себе, под видом евхаристијског Хљеба и Вина, причешћујући се Његовим истинским Тијелом и Крвљу у Светој Тајни Евхаристије“, рекао је, између осталог, свештеник Крушић.

Поштујући Свете Иконе ми се поклањамо Оваплоћеном Богу Логосу

На крају Литургије, Литија вјерног народа обишла је са иконама око Саборне цркве, симболишући празник побједе Православља и успостављања слављења икона. Након повратка у храм прочитан је синодик Православља.