Монах је свијећа пред Господом запаљена за цио свијет

Епископ будимљанко-никшићки г. Јоаникије замонашио је данас у чин велике схиме игумана манастира Свете Тројице архимандрита Јоаникија Зиндовића.

Монах је свијећа пред Господом запаљена за цио свијет

Овом свечаном чину, у манастиру Мајсторовина код Бијелог Поља, присуствовао је велики број свештенослужитеља, монаха и монахиња Будимљанско-никшићке епархије и Митрополије црногорско-приморске, као и вјерног народа.

Монах је свијећа пред Господом запаљена за цио свијет

Обраћајући се игуману свете обитељи, оцу Јоаникију, који је узношењем молитви Господу удостојен данашњег чина, владика Јоаникије је бесједио да је велика схима највећи степен монаштва, и да све у духовном животу има своје степене, и свештенство и монаштво.

Монах је свијећа пред Господом запаљена за цио свијет

"А монах је призван да цијело своје биће принесе Господу Богу на дар, да своје срце учини обитавалиштем Христовим, да се не брине о себи него да се брине о томе како ће угодити Господу, и како ће души својој мира наћи... да се не брине о земаљским пролазним стварима, него о вјечним. Да буде свијећа пред Господом запаљена за цио свијет. Да се моли за цио свијет, да буде примјер врлине, примјер доброте, примјер милосрђа, жртве, свима. Ето, на то је монах призван, на то су заправо призвани сви Хришћани. А монаси понајвише, који се завјетују да те циљеве достигну, и колико је могуће важно је да не посустану на том путу“, бесједио је владика Јоаникије честитајући оцу Јоаникију, који је много постигао на обнови свете обитељи, и који се труди да као пастир и свештеник часно послужи овој светој обитељи.