Владика Јоаникије: Што ће безбожницима храмови

Светом архијерејском литургијом коју су са свештенством служили Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије у саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици данас је молитвено прослављен празник Светих словенских просветитеља Кирила и Методија.

Владика Јоаникије: Што ће безбожницима храмови

У литургијској бесједи након читања Јеванђеља Епископ Јоаникије је рекао да су Света браћа Кирило и Методије били изузетни, те да су због својих способности добили да проповиједају Јеванђеље незнабошцима.

„Нарочито од Светих Кирила и Методија словенски народи, један по један, примају православље и крштавају се“, подсјетио је Владика будимљанско-никшићки.

Подсјетио је да су Света браћа проповиједали на словенском језику и преводили богослужбене књиге, због чега су их Латини оптуживали да тиме крше стари закон да се Бог слави једино на јеврејском, грчком и латинском.

„А Свети Кирило је говорио да је то јерес. Зар нису многи на Тројичиндан, када је Господ излио дарове Светога Духа на своју Цркву, проговорили и славили Бога на разним језицима. И тако је Бог устројио да сваки народ на своме језику слави име Божје“, казао је он.

Владика Јоаникије је казао да смо преко Свете браће Кирила и Методија, и не само преко њих, у заједници са другим православним народима, прије свега са грчким народом од кога смо и примили Јеванђеље.

„И са осталим православним народима смо заправо једно, јер смо једне вјере. Та наша блискост са осталим словенским народима је опет због тога што смо једне вјере и што смо примили проповијед апостолску од Свете браће Кирила и Методија. И њима то треба да захвалимо“, нагласио је Владика Јоаникије.

Епископ Јоаникије је говорио и о односу државе према православљу на овом простору. Указао је на парадокс да се након 1200 година хришћанске историје, данас у Црној Гори говори о томе коме припадају храмови Божји.

„Власт хоће да препише све наше храмове на државу – ваљда ће их они боље чувати. А знамо како су сачували ловћенску капелу, коју су били уписали као споменик културе, па су је склонили и обурдали са Ловћена. У тај зли пројекат била се упрегла сва тадашња званична власт“, подсјетио је Владика.

Додао је да власт може да упрегне много људи у „било какво лудило“, само кад крене.

„А ко ће то после плаћати и како ће се то завршити, то њих не интересује. Само је важно да остваре свој наум који им на памет дође у том момету“, истакао је Владика будимљанско-никшићки.

Владика Јоаникије је подсјетио да су они који данас говоре како би они боље чували храмове него сама Црква некрштени и безбожници.

„Нема ни једног вјерујућег међу њима, али хоће храмове. Треба подсјетити да прво треба да пронађу све оне експонате из цетињских музеја које су распродали и покрали. Па кад то прво нађу све, онда да разговарамо о осталоме. Нека положе рачун гдје су им експонати, културне вриједности из цетињских музеја. Нема одговора Црна Гора на то питање“, поручио је Владика Јоаникије.

Владика је казао да се говори о томе како држава треба да црквену имовину препише на себе, а не говори се о томе да треба да врати оно што је од Цркве опљачкала.

„Него и оно што нам је остало хоће да нам одузму. То је још једна лудост, а било их је много“, казао је он и додао да се не треба бојати већ чувати своје светиње и своју вјеру, јединство народно које је такође утемељено на вјери, коријенима, традицији и историји.

Поручио је да су наши храмови симбол нашега јединства.

„И шта има нормалније него да храмови припадају Цркви, а шта опет ненормалније него да безбожници отимају храмове? Шта ће њима храмови – да их претворе у магацине, као што су их претварали њихови очеви“, закључио је Владика Јоаникије.

Митрополит Амфилохије је на крају Службе сабранима честитао празник.

„Ми смо, чини ми се, мало заборавили значај Светих Кирила и Методија, за разлику од наше браће Бугара, наше браће Руса. Али хвала Богу, и наша света Црква је посветила једну од најстаријих својих школа, призренску богословију Светој браћи Кирилу и Методију. Честитамо професорима и ђацима ове школе овај свети празник“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је такође честитао славу архимандриту Јоилу (Булатовићу), игуману манастира Ћириловац код Колашина и Епископу буеносајрескоме и јужно-централноамеричкоме г. Кирилу и Епископу диклијском г. Методију имендан.

„Владике Кирило и Методије су наши нови учитељи и просветитељи Цркве Божије, наследници Светих Кирила и Методија. Дај Боже да и ова наша Црна Гора своје школство посвети Светој браћи Кирилу и Методију. Све што имамо у нашој прошлости што је свето и честито, то је благодарећи Светој браћи Ћирилу и Методију“, казао је Митрополит Амфилохије.Владика Јоаникије: Што ће безбожницима храмови

Владика Јоаникије: Што ће безбожницима храмови

Поручио је да су наши храмови симбол нашега јединства.

Митрополит Амфилохије је на крају Службе сабранима честитао празник.