Празник Светих Кирила и Методија прослављен у Никшићу

Празник Светих равноапостолних учитеља и просветитеља словенских Кирила и Методија молитвено је прослављен у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у сриједу 24. маја 2017.

Празник Светих Кирила и Методија прослављен у Никшићу

Светом Литургијомначалствовао је протојереј Миодраг Тодоровић, парох рубешко-хумачки, а саслуживали су му протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, свештеник у пензији, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

У литургијском сабрању молитвено је учествовао вјерни народ Никшића, којима се ријечима пастирске бесједе обратио началствујући прота Миодраг Тодоровић.

Празник Светих Кирила и Методија прослављен у Никшићу

Он је казао да данас прослављамо наше прве просветитеље и учитеље Кирила и Методија, који су нам донијели Богом благословену науку и знање. Они су написали азбуку, а касније је њихови ученици Климент и Наум усавршили, давши јој име по свом учитељу Ћирилу – ћирилица и на наш словенски језик превели Свето Писмо. Од тада, нагласио о. Модраг, полако почиње наш ход према историјски зрелим хришћанским народима.

„Бог је створио човјека, а човјек се отуђио од Бога. Бог је дао слободу човјеку, није га створио као аутомат да се са њим управља са стране, на дугме, зато погледајте шта нуди слобода без Бога – човјека са којим ће се управљати, човјека робота, савршеног у послушности идолопоклонству,па се онда Бог оваплотио, послао Сина свог Јединородног у овај свијет да нас спасе, да нас подсјети на наше призвање у овом свијету“.

Празник Светих Кирила и Методија прослављен у Никшићу

„Тако је рођена и Црква чија је глава Христос, а шта је човјек без Бога? Шта је Црква без Христа? Мртво тијело, мртвац који заудара. Зато наука и сво знање без Божјег благослова јесте мртвац који заудара. Наука има смисла само ако служи човјеку и благослову Господњем, ако служи домостроју Господњем, ономе што је највише, што је на спасење. Ако не служи томе онда она доводи човјека до смрти“, рекао је свештеник Тодоровић.

Испуњавајући закон Божји ми, према ријечима протојереја Миодрага, постајемосаслужитељи Божји. Бог нас је призвао да Му саслужујемо и овдје на земљи и у Царству Небеском. Зато је удостојио и Пресвету Богородицу, обичну жену из народа да носи Премудрост, да носи Сина Божјег у својој утроби.

Празник Светих Кирила и Методија прослављен у Никшићу

„Да покаже да је рађање велики благослов Божји, да је утроба жене радионица новог живота. Гдје јету данас у неким посуновраћеностима испуњење закона и ријечи Божје?Зато, ако су нас, заиста, прави учитељи и просветитељи Ћирило и Методије, а онда Свети Сава, Свети Василије Острошки, Свети Петар Цетињски, Свети Владика Николај, они људи који су испуњавали закон Божји, како можемо рећи данас да смо ми њихови наследници, да су они наши преци, а далеко смо од њих? Како можемо рећи да имамо удјела у Његошу ако он каже: Твар је Творца човјек изабрана, а ми хоћемо да смо сличнији мајмуну, него Богу?“

„Наукакоју су нам предала Света солунска браћа Кирило и Методије, која се касније развијала, а која се и данас развија и данас је жива упркос свим овим искушењима, јесте благословена наука, благословено знање, јер то знање води спасењу и узводи човјека према мјери раста висине Христове, враћа га у онај призив и онај позив Господњи да се бринемо о свему створеном и да саслужујемо, да будемо слуге Божје у премудрости Божјег спасења“, поручио је свештеник Миодраг Тодоровић.