Прослављена слава вазнесењске цркве на Граховцу

Свету Литургију са поменом учесницима битке на Граховцу, у цркви Светог Спаса, подигнутој у част ове славне битке, која се одиграла 1858. године, служили су протојереји Живан Вукојевић, парох херцегновски и Петар Крговић, парох граховски.

Светом богослужењу присуствовао је вјерни народ овог краја и бројни гости, који су се, поводом великог Господњег празника и храмовне славе светиње на Граховцу, сабрали из разних крајева Црне Горе и Херцеговине: Никшића, Бањана, приморја, Подгорице, Мојковца да се у заједничкој братској љубави помоле Богу и у молитвама помену јунаке који су у бици на Граховцу положили своје животе за Крст часни и слободу златну.
Након светог Причешћа славска литија вјерног народа и свештенства опходила је око цркве, а потом је благосиљан славски колач и жито.
Сабраном вјерном народу пастирским словом обратио се протојереј Живан Вукојевић.

Прослављена слава вазнесењске цркве на Граховцу

Заједничким трудом и љубављу мјештана припремљено је и пригодно послужење, па је литургијско сабрање и прослављање празника Вазнесења Господњег настављено пригодним културно-умјетничким програмом.

Прослављена слава вазнесењске цркве на Граховцу

На радост сабраних, пјевало се и казивало уз гусле о прошлости и јунацима српског народа. Учествовали су српски народни гуслар Славко Горановић, бесједничар Ђуро Кривокапић, старина Радомир Булајић, а потекла је и изворна, грлена пјесма.

Прослављена слава вазнесењске цркве на Граховцу

Црква Светог Спаса на Граховцу подигнута је у част велике и славне битке, која се одиграла на овом мјесту 1858. Саграђена је, по наредби краља Николе, 1864. године. Њена градња је трајала четири дана, а завршена је на Спасовдан, баш као и битка на Граховцу. На цркви је, приликом прославе стогодишњице битке, постављена спомен плоча са натписом: Споменик је вашег јунаштва, Црна Гора и њена слобода.

Поменом књазу Данилу Петровићу, војводи Мирку Петровићу и њиховим војницима који су животе положили за вјеру и отачаство обиљежена јегодишњица битке на Граховцу, која се одиграла на Спасовданприје 159 година.