Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

На дан када се наша Црква молитвено сјећа Преноса моштију Светог Саве, у петак 19. маја 2017, светим богослужењем и ломљењем славског колача прослављена је храмовна слава цркве Светог Саве, у селу Почивала у Бањанима код Никшића.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Драган Крушић, а саслуживали су: протојереј Петар Крговић, парох граховски, јеромонах Арсеније Самарџић, игуман манастира Косијерево и јереј Раденко Копривица, надлежни парох. Молитвеном сабрању присуствовали су, у великом броју, припадници братстава Крушићи и Матовићи, који Светог Саву прослављају као своју крсну славу и други братственици из Бањана, те гости овог црквено-народног сабрања, које се, са благословом Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, одржава више од десет година.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

Сабране је надахнутом бесједом поучио началствујући протојереј Драган Крушић, призивајући на све присутне и њихове сроднике благослов Светог Оца нашег Саве.

„Данас празнујемо Светог Саву првог српског Архиепископа и просветитеља, односно Пренос његових часних моштију из Трнова у Бугарској у манастир Милешево. Знамо да је Свети Сава два пута походио Господњу земљу, свети град Јерусалим и светиње које су везане за Господа и Спаса нашег Исуса Христа. При повратку из Јерусалима, Свети Сава је стигао у Бугарску, у мјесто Трново гдје се на празник Богојављења 1236, послије свете Литургије и причешћа, упокојио овај велики угодник Божји“, подсјетио је о. Драган.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

Он је додао да су Светитељеве мошти у Трнову почивале непуну годину дана, али се његов синовац, Свети благочестиви краљ Владислав, ктитор манастира Милешеве, молио Богу да му помогне да пренесе Савине свете мошти у српску земљу и положи их у манастир Милешеву.

„Пошто је благочестиви владар Владиславдошао у Бугарску и разговарао са црквеним и државним властима, дозвољено му је да пренесе Савине мошти, чиме је његова жеља и молитва услишена. Толико се зарадовао овом догађајуда је играонад чудотворним и нетрулежним моштима Светог Саве, као што је цар Давид играо пред Ковчегом завјета. Радовао се што ће свете, нетљене, чудотворне мошти доћи у српску земљу, што ће да чудотворе, да измире завађене, да збратиме разбраћене, да овеселе тужне, укријепе слабовољне. И заиста, након што су његове свете моштиположене у манастир Милешево Свети Сава је чинио бројна чудесане само међу православним хришћанима, него и међу инославним, па су га, познато је, и муслимани веома поштовали“, казао је свештеник Крушић.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

Сабрање у част Светог Саве, које се у братској љубави и слозиорганизују при храму у Почивалима, из године у годину је свебројније.

„Гдје бисмо се, драга браћо и сестре, љепше и Богу угодније сабрали ако не у светињи наших предака, пред овим светим храмом Светог Саве. Ово је наша земаљска и небеска тапија, ко смо и шта смо на овом простору, да смо Срби Светосавци, да смо народ Божји, да смо светосавски род, духовно потомство Светог Саве. Не само ми, него свеукупни род српски, по коме се зовемо светосавци, јер је наша филозофија живљења светосавска“.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

„Пут нам је трасирао Свети Стефан Немања Симеон Мироточиви, који је објединио српске земље и српски народ упутио на путправославног хришћанства, живо укоријењеног у изворно Христово учење, апостолско и светоотачко предање и његовог сина Светог Саве за кога се може рећи да је у нашем роду учитељ пута који води у живот вјечни. Он је српском човјеку удахнуо хришћанску душу, обликовао је хришћанско биће Србина Светосавца и свијест да сву своју наду положи на Господа Васкрслог, да једино служи Њему и Његовом Јеванђељу“, бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Прослављен спомен Преноса моштију Светог Саве

Освештан је и преломљен славски колач и жито. Кум славе био је проф. Веселин Матовић, а обавезу да за наредну годину буде домаћин преузео је Радован Акимов Матовић.

Славље је настављено уз трпезу братске љубави, која је уприличена на темељима будућег црквено-народног дома, који ће код цркве Светог Саве у Почивалима градити братства Крушићи и Матовићи.