Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

У оквиру „Дана Светог Василија Острошког“, културно-духовне манифестације која се ових дана одржава у Никшићу, у навечерје празника Светог оца нашег Василија Острошког Чудотворца, у четвртак 11. маја 2017, отворена је изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

Бројну публику, сабрану поводом овог лијепог и несвакидашњег догађаја и уважене госте из Руске православне цркве: Његово Високопреосвештенство Митрополита ташкентског и узбекистанског Г. Викентија, сталног члана Синода Руске цркве и Његово Преосвештенство Епископа кронштатског Г. Назарија, игумана знамените Александро-невске лавре, поздравио је Епископ домаћин, Владика Јоаникије.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

„Благодарећи љубави Преосвећеног владике кронштатског Г. Назарија имамо прилику да видимо умјетничке фотографије петроградских храмова, многих светиња овог царског града, гдје постоје многа знаменита здања културе и руске славе, али он је, понајвише, град велелепних храмова. Имамо у виду,управо, велику свету обитељ Александро-невску лавру, чији је старјешина Преосвећени владика кронштатски Назарије, који нам је донио ову изложбу, а њен аутор је, свима нама познати, г.-дин Миша Бранковић.“

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

Овај догађај за нас, према ријечима Владике Јоаникија, представља својеврстан подсјетник историје српског народа, јер под сводовима Александро-невске лавре почива последњи српски Патријарх из доба ропства под Турцима, патријарх мученик Василије Јовановић Бркић, а поред њега сахрањен јеи Митрополит црногорски и приморски Василија Петровића, егзарх Пећког трона.У Благовештењском храму почиваи чувени Херцеговац Сава Владисавић, један од првих великих Срба на високом положају у руској држави.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

„Велике су наше везе са Русијом, нарочито са Петроградом, а посебно са Александро-невском лавром. Колико је студената, српских архијереја, духовника и професора учило у овој светој обитељи. То је огроман број, те су везе, дакле, дубоке. Оне нијесу ишле баш правом линијом кроз вријеме и историју, али се никада нијесу прекидале и, ево, у овим данима, када поједини очекују да се наше везе са Русијом прекину и да дође до трајног непријатељства ради интереса оних који нас у то непријатељство гурају, ми имамо обнављање, укрепљивање веза преко наше свете Цркве, преко наших душа које љубе друг друга, брат брата, народ и народ“, истакао је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

Изложбу је пригодном бесједом отворио Преосвећени Епископ Назарије. Он је навео да је у Русији ове године јубиларан датум – стогодишњица Октобарске револуције, а то што се догодило, прије сто година, тицало се, према његовим ријечима, не само Руске империје него цијелог свијета.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

„Једна од двије лавре које се налазе на територији Руске федерације је лавра у Санкт Петербургу Александро-невска лавра која данас живи пуноћом живота. Ми смо жељели да вам овом изложбом покажемо не само архитектуру и величанствене храмове, већ да на овим фотографијама видите и народ који се у њима сабира“, казао је Владика кронштатски Назарије, захваливши Епископу Јоаникију што је ова изложба уприличена у Никшићу у оквиру торжественог прослављања празника Светог Василија Острошког.

Изложба фотографија „300 година Александро-невске лавре“

У знак благодарности за љубав са којом посјећује Епархију будимљанско-никшићку, на спомен празника Светог Василија Острошког и за укрепљење будућих веза између два братска православна народа, Његово Преосвештенство владика Јоаникије је Преосвећеном Епископу Назарију и Александро-невској лаври поклонио копију хиландарске иконе Богородице Тројеручице, намијењену древном Благовјештењском храму, који је, нажалост, још под управом музеја,са надом да ће се овај свети храм убрзо вратити у надлежност знамените Александро-невске лавре.