Подмлађује се Црква Божја

„Славимо Светог Георгија са дубоким осјећањем да се на такав начин повезујемо са нашим прецима, али и са нашим потомством које ће наставити путем Светог Саве, Светог Василија Острошког и Светих Немањића, ктитора ове свете обитељи“, поручио је Епископ Јоаникије у Беранама.

Подмлађује се Црква Божја

Житељи богоспасаваног града Берана прославили су свечано и торжествено, у суботу 6. маја 2017, празник и храмовну славу катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђеви Ступови.

Прослављање празника Светог великомученика, побједоносца и чудотворца Георгија почело је празничним бденијем, док је на сам дан празника литургијским сабрањем началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и монаштва Епархије и уз молитвено учешће вјерног народа.

Подмлађује се Црква Божја

Након Литургије, коју је појањем пратио црквени хор Свете мати Анастасије, уприличена је трпеза хришћанске љубави на којој су празник Светог великомученика Георгије, храмовну славу светој обитељи манастира Ђурђеви Ступови, на челу са Преосвећеним Епископом Јоаникијем, честитали бројни гости и пријатељи Епархије.

У послијеподневним часовима одржана је традиционална свечана и свенародна Ђурђевданска литија кроз град Беране.

Подмлађује се Црква Божја

Литијом, у којој је учествовао велики број вјерног народа, свештенства и монаштва из цијеле Епархије, началствовао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Кренувши из порте манастира Ђурђеви Ступови, Литија је прошла кроз град уз пјевање тропара и читање Светог јеванђеља. По повратку у Манастир народу је празник Светог великомученика и побједоносца Георгија сабраном народу честитао је Владика Јоаникије.

Владика је говорио о светитељима Божјим који чудотворе у овом свијету, јер имВаскрслиГоспод Побједитељ смрти Исус Христос даје моћ и силу са Неба да чине чуда и помажу људима у овом свијету. Један њих, који се, нарочито, прославља у нашем народу, је Свети великомученик Георгије, који је пострадао почетком IV вијека послије Христа, а своју крв мученичку за Христа проливену помијешао је са голготском крвљу Христовом.

Подмлађује се Црква Божја

„На такав начин сјединио се са Христом, примио Његова страдања и добио силу васкрсења Његовог, силу Његове побједе над смрћу, над тамом, над мраком, заблистао у слави Божанској које се удостојио због његове вјере и због његове жртве. Добио слободу пред Богом и престолом Његовим да нас заступа својим светим молитвама и зато га прослављамо као брзог помоћника, као заштитника оних који су прогоњени, као ослободиоца потлачених, као онога који штити све оне који му се за помоћ обраћају у име Божје“, рекао је Његово Преосвештенство, осврћући сес радошћу на бројно присуство младих људи у литијском ходу кроз Беране.

Подмлађује се Црква Божја

„Славимо овдје Светог Георгија са дубоким осјећањем да се на такав начин повезујемо са нашим прецима, са ктиторима Немањићима, али и са нашим потомством, које ће наставити путем Светог Саве, Светог Василија Острошког и Светих Немањића, ктитора ове свете обитељи. У том осјећању нас утврђује данашње славље овдје у Ђурђевим Ступовима, сабрани у име Божје јутрос на светом богослужењу и вечерас на овом свештеном ход. Видимо да се подмладила Црква Божја. Ево дјеце, ево омладине, ево народа Светог Георгија побједоносца, који се сабрао у његову светињу, дише једним духом, једним осјећањем и сви славимо васкрсење Христово и Светог Божјег угодникаГеоргија“.

Подмлађује се Црква Божја

„Нека буде срећно ово славље, нека се Божји благослов преко ове светиње, а молитвама Светог Георгија, излије на ову свету обитељ и на овај град који смо благословили и окадили, освештали овим нашим светим ходом, молитвеним. Нека се Божји благослов излије на домове и породице, на дјецу, учитеље, наставнике, родитеље, раднике, на све који се труде у славу Божју, нека Господ благослови дјецу која долазе у ову светињу са великом радошћу и побожношћу, благочестивошћу, са љубављу.То је оно што нас окрепљује, оснажује и радује“, казао је Преосвећени Епископ.

Он је изразио радост и због присуства општинских власти на данашњем празничном сабрању, истакавши да су власти Општине Беране једне од ријетких у Епархији будимљанско-никшићкој које присуствују црквеним свечаностима.

Подмлађује се Црква Божја

„Радује нас, такође, што су данас општинске власти,предсједници Општине и Скупштине Општине данас са нама и на светим богослужењима и на овом светом ходу. Свакако, то и јестењихова дужност да буду са својим народом и са својом Црквом, али ово је једини примјер у нашој Епископији да општинске власти долазе на црквене свечаности. Имају ту прилику општинске власти и у другим градовима, али слушају диктат оних који не гледају радо ни Цркву Божју, ни нас који се у Цркву сабирамо. Такав диктат не може донијети никакво добро ни онима који га прописују, нити било коме“, поручио је Владика Јоаникије, закључујући празничну бесједу ријечима:

Подмлађује се Црква Божја

„Наша је дужност да се молимо Богу за све, и за пријатеље, и за непријатеље, јер Господ Исус Христос заповиједа да љубимо и ближње и даљње, и пријатеље и непријатеље, а љубав је најјаче оружје које побјеђује све, побјеђује мржњу, прогони таму, разрјешава неспоразуме и сједињује човјека са човјеком. То је јеванђеље Божје које ми проповједамо и свједочимо, нарочито на светим богослужењима и на оваквим сабрањима, а то смо дужни преточити и у наш свакодневни живот, да би наш живот постао садржајан, богат, испуњен смислом“.