Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије предводио је, на празник Христовог Васкрсења, 1. маја 2016, свечану свенароду Литију која је прошла кроз Нови Прибој.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

Најрадоснији хришћански празник Васкрсења Господа Исуса Христа сабранима је пригодним архипастирским словом честитао Преосвећени Епископ Јоаникије, поздрављајући бројно свештенство, монаштво и вјерни народ са којима и предсједника општине Прибој г.-дина Лазара Рвовића.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

Владика је казао да је Васкрсење Христово и Његова побједа над смрћу свијетли, радосни празник, оно је врхунацнаших славља у току године, врхунац наших молитава, врхунац нашег заједништва у Христу Исусу и Чаши Господњој.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

„Христова побједа над смрћу донесе радост цијелом свијету зато што Његова побједа над смрћу није остала само Његова, него нас Господ Својом милошћу, Својим човјекољубљем, Својим промислом удостоји да будемо причасници и учесници Његове побједе заједно са Њим, тако да се ослободисмо од страха од смрти. Смрт је уништена, она више нема силу над човјеком, она је као сан, прелазак у нови живот за све оне који вјерују у Христа, који се клањају Крсту Његовом Часном, јер нас Господ искупи Својом животворном смрћу на крсту, опра наше гријехе, разруши силу демонску и уништи силу смрти“.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

„Обнови се људска природа Христовим Васкрсењем, обнови се наша душа и дух наш, обнови се наша вјера. Наша вјера добија снагу од Крста Христовог и од Његовог Преславног тридневног свијетлог васкрсења. Зато је наша вјера свијетла, пуна наде, пуна добрих мисли, добрих жеља, добрих дјела. Таква треба да буде наша вјера жива, света, дјелотворна, да се на нама испуни она ријеч Божја: „Тако да се свијетли свјетлост ваша пред људима, да виде ваша добра дјела“, да виде вјерни и невјерни, правдени и неправедни, да се сви обрате, покају и прославе заједно са нама Христово Васкрсење и Његовог Оца Небеског са Духом Светим“, казао је Епископ Јоаникије.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

Он је додао да је велики благослов за Прибој што има нови храм, Саборни храм Христовог Васкрсења, Литију и вечерњу службу на најрадоснији хришћански празник у којој би требало да учествују сви православни становници овог града.
„Значајно је и велики је благослов да будете учесници и ове свете Литије, јер она проноси славу Васкрсења Христовог и ван храма, свједочи нашу свету вјеру, свједочи љепоту, славу и величину наше свете вјере свим народима, цијелом свијету. Ова наша „мала“ Литија представља, заправо, то, представља проповјед Апостола, проповјед Светих Отаца и изражава љепоту наше свете вјере коју су држали наши преци кроз вјекове“.

Епископ Јоаникије началствовао Васкршњом Литијом у Новом Прибоју

„А град Прибој може да се похвали са дивном традицијом, може да се похвали са Немањићима који су овдје цркве подизали и овдје утемељивали нашу средњовјековну српску државу, може да се похвали са Соколовићима који су негдје из ових крајева, мада моји Пивљани кажу да су Соколовићи из Пиве и мало их својатају. То не би требало да смета Прибоју, нити мојим Пивљанима Дурмиторцима који имају неку везу са Соколовићима, јер је један од њих, од Светих Патријараха српских Соколовића, подигао знаменити манастир Пиву, али су они били везани и за манастир Бању. Значајне српске властелинске породице везане су за град Прибој, за манастир Бању и за ове крајеве. Дивну традицију имате, остало је нешто у нашем народу од те старе славе и из тог старог коријена ничу, хвала Богу, нове младице“, бесједио је, између осталог, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије.